Zaman Makinesi Olarak Anılan NASA’nın Uzay Teleskobu Testlere Başladı

e3de3 zaman makinesi olarak anc4b1lan nasanc4b1n uzay teleskobu testlere bac59fladc4b1
e3de3 zaman makinesi olarak anc4b1lan nasanc4b1n uzay teleskobu testlere bac59fladc4b1

Zaman Makinesi Olarak Anılan NASA’nın Uzay Teleskobu Testlere Başladı. 2 Kasım’da NASA’nın sitesinde yapılan açıklamada birincil aynaların takıldığı ve aynaların eğrilik ön testlerinin tamamlandığı bildirildi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru emin adımlarla yürüyor.

Yıldızlardan yayılan ışık, ışık hızıyla ilerliyor. Bu yüzden yıldızlara bakarken aslında geçmişe bakıyoruz. Bu yüzden bilim dünyasında “zaman makinesi” olarak da adlandırılan teleskopun yapımı tamamlandı.Teleskoplar yıldızların milyonlarca yıl önceki halini inceleyebiliyor.

Webb için bilim hedefleri dört tema gruba ayrılabilir:

  • Erken evre yıldızların ve galaksilerin aranması
  • Galaksilerin evriminin haritalanması
  • Yıldızların ve gezegenlerin oluşumunu incelemek
  • Evrende yaşam için potansiyelinin aranması

8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang‘den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek.’Zaman makinesi’ olarak anılan teleskop Hubble ile ulaşılamayan bölgelerin taranmasına olanak sağlayacak. Ekim 2018 yılında teleskobun uzaya gönderilmesi planlanıyor.

zaman-makinesi-olarak-anilan-nasanin-uzay-teleskobu-testlere-basladi1

Aynası altınla kaplı!

2018 yılının Ekim ayında fırlatılması beklenen JWUT’nin aynaları infrared ışığa duyarlılığını ayarlamak amacıyla altınla kaplanmış. Altını ise ince bir cam tabakası koruyor. 25 metre karelik ayna yüzeyini kaplayan altın tabakasının inceliği 0.00001 santimetre. Ağırlığı ise 48.25 gram, yani aşağı yukarı bir golf topuyla aynı ağırlığa sahip.

Her daim Güneş’e bakacak kısmı olan güneş kalkanının alt bölümü 85 derecelik sıcaklığa ulaşacak. Teleskobun diğer tarafı yani aynaları ve bilimsel alet edevatı barındıran kısmı ise -233 derece soğukta görev yapacak.

James Webb Teleskobu 2018’de Huble’ın yerini alacak. Huble’a kıyasla uzayı daha detaylı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb’in dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor. Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve James Webb Teleskobu sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu’na oranla 3 kat büyük merceklere sahip olan teleskop, Hubble’dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.

Kaynak : NTV & NASA & Teknoneyasc-csa

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*