Kan Dışındaki Vücut Sıvılarından Glukoz Seviyelerini Ölçme Yeteneğine Sahip Bakır Tabanlı Sensör Geliştirildi

1484b kan dc4b1c59fc4b1ndaki vc3bccut sc4b1vc4b1larc4b1ndan glukoz seviyelerini c396lc3a7me yetenec49fine sahip bakc4b1r tabanlc4b1 sensc3b6r gelic59ftirildi
1484b kan dc4b1c59fc4b1ndaki vc3bccut sc4b1vc4b1larc4b1ndan glukoz seviyelerini c396lc3a7me yetenec49fine sahip bakc4b1r tabanlc4b1 sensc3b6r gelic59ftirildi

Kan Dışındaki Vücut Sıvılarından Glukoz Seviyelerini Ölçme Yeteneğine Sahip Bakır Tabanlı Sensör Geliştirildi. Diyabet gibi karmaşık koşullu hastalıklarda, kandan ölçüm yerine ter veya göz yaşı gibi tuz içeren vücut sıvılarından, glikozu algılayabilen bakır tabanlı daha ucuz ve daha kolay yöntem ile ölçüm yapılabilen malzeme geliştirildi.

Wollongong Üniversitesi, Süperiletken ve Elektronik Malzeme Enstitüsünden bilim insanları, tuz tabanlı sıvılarından hızlı ve doğru glikoz tespit edebilen, sünger gibi gözenekli yapısı olan ilk bakır sensörü geliştirdiklerini duyurdular.

Diyabetli kişiler kronik sağlık komplikasyonları önlemek için glikoz veya kan şekeri seviyesini sürekli izlemek zorundadır. Gıdalar, fiziksel aktivite ve diğer faktörler glikoz düzeylerini etkileyebilir. Bu değerlerin ölçümü için çeşitli tıbbi cihazlar mevcuttur. Ancak bu cihazlarda kullanılan bazı platin temelli değerli metalli sensör ve teknolojiler günümüzde oldukça pahalılaşmıştır.

Profesör Yusuke Yamauchi, “Bakır tabanlı glikoz sensörlerin , bakırın iyi iletkenlik, düşük maliyet ve üstün performans özellikleri ile, çalıştığını söyledi. ” Altın ve platin gibi değerli metallerin çok iyi iletkenliği var ama onlar çok pahalı ve biz daha bol ve ucuz metaller üzerine odaklanmak istedik” dedi.

Prof. Yamauchi,” Birincil olarak bakır, havaya maruz kaldığında kolayca okside oluyor, bu yüzden gözenekli yapılarda imal etmek zor. Hava ile çok reaktif olduklarında dolayı belli bir tabana oturtmakta çok zor. Çözümümüz bakırın dışına yerleştirilebilen küçük polistiren toplar oluşturmak oldu, bunu bakır ve polistireni bir sıvı solüsyon içinde karıştırarak elde ettik. Sonuç olarak süngerimsi yapısı ile gözenekli bir bakır film elde ettik. Kontrol filminin, ter ve göz yaşı içinde mevcut olabilecek diğer asitler ve şekerlerin engellemesi olmaksızın glukoz reaksiyonu ölçebilecek yüksek seçiciliğe sahip olduğu saptandı”.

Ayrıca “Süngere benzer gözenekli bir yapı yüzey alanını arttırır ve bu nedenle bir elektrokimyasal sinyal tetikleme için gerekli olan hassasiyeti artırır”.

Araştırmacılar ilerleyen zamanlarda bakır film sayesinde ölçümleri kendi doktorumuza kablosuz ağ ile gönderilebilir, sürekli glikoz okumalarını sağlayan bir giyilebilir sensör veya bir Smartwatch’larda entegre edilebilir teknolojilerin olacağını tahmin ediyor.

Ucuz malzemeleri sayesinde’de klinik ve sağlık uzmanlarının erişimin zor olduğu uzak bölgelerde kullanılmak için ideal hale getirmektedir.

Mevcut başarı çeşitli uygulamalar için ve düşük maliyetli gözenekli malzemelerin hazırlanması için yeni bir yolun açılacağını bizlere vaad ediyor.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*