Bilim Dünyasının Sıradışı “Ig Nobel Ödülleri” Sahiplerini Buldu

684f9 bilim dc3bcnyasc4b1nc4b1n sc4b1radc4b1c59fc4b1 ig nobel c396dc3bclleri sahiplerini buldu
684f9 bilim dc3bcnyasc4b1nc4b1n sc4b1radc4b1c59fc4b1 ig nobel c396dc3bclleri sahiplerini buldu

Bilim Dünyasının Sıradışı “Ig Nobel Ödülleri” Sahiplerini Buldu. Harvard Üniversitesi’nin Nobel Ödülü’ne karşı dağıttığı, “önce güldürmek, sonra düşündürmek amacıyla” her yıl tuhaf konularda yapılmış bilimsel araştırmalara verilen Ig Nobel Ödülleri, sahiplerini buldu.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkarılan Volkswagen’e de kimya dalında ödül verildi. Volkswagen, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracının emisyon testi manipülasyonuna neden olan yazılımla donatıldığını kabul etmiş ve zararın karşılanması için 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığını duyurmuştu.

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen törende biyoloji ödülü, “Keçi-Adam” olarak ün kazanan İngiliz Tom Thwaites’a verildi.

Thwaites, modern yaşamın stresinden kaçmanın yollarını ararken tanıştığı dağ keçilerinin zamanla en büyük tutkularından biri olduğunu söyledi. Salford Üniversite’ndeki çalışma arkadaşlarıyla kendisine keçi bacaklarına benzeyen protezler yapan Thwaites, üç gün boyunca Alpler’de dağ keçileriyle nasıl yarenlik ettiğini anlattı.

Thwaites, ödülü farklı dönemlerde vahşi doğada porsuk, samur, geyik, tilki ve kuş gibi yaşamayı deneyen Charles Foster ile paylaştı.

Diğer bir ilgi çekici ödül ise Üreme Ödülü oldu. Mısır Kahire Üniversitesi’nden Ahmed Shafik, sıçanlara polyester, pamuk veya yün pantolon giydirerek cinsel yaşamlarının üzerindeki etkilerini araştırması ile ödül aldı.

Fizik Ödülü, Beyaz saçlı atlar neden At sineğini daha iyi uzakta tutar, ve niçin yusufçuklar siyah mezar taşlarına daha çok ilgisi olduğunu açıklayan bilimsel çalışmasına verildi.

Bilim Dünyasının Sıradışı Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu1Kağıttan uçakların havada uçtuğu ödül töreni sırasında eğilip bacakların arasından bakıldığında dünyanın farklı algılanıp algılanmayacağını araştıran Atsuki Higashiyama ve Kohei Adachi de Algı Ödülü’ne layık görüldü.

Kazananlara 10 trilyon para ödülü verildi. Zimbabve parasıyla ödenen ödül, 40 sente denk düşüyor.

Ig Nobel Ödülleri

İlk defa 1991 yılında düzenlenen ödüllerin adı, “aşağılık”, “bayağı” anlamına gelen ingilizce “ignoble” kelimesinden geliyor. Önceleri saçma sapan çalışmalarla alay etmek için verilen ödüller, zaman içinde popülaritesinin artmasıyla insanları önce güldüren, sonra da düşündüren bilimsel araştırmalara verilmeye başlandı.

Ig Nobel Ödülleri, eylül ayında, bilim dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Bilim Ödülleri‘nin açıklanmasından yaklaşık bir ay önce veriliyor

Törende ödüllerini, gerçek Nobel ödülü sahiplerinin elinden alan araştırmacılara teşekkür konuşmalarını yapmaları için 60 saniye süre tanınıyor. Ödül töreninde geleneklere uygun olarak sahneye çok sayıda kağıt uçak atılıyor.

Ig ödülleri için her yıl yaklaşık 9 bin başvuru yapılıyor.

Kaynak : A.A & BBC.UK

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*