Dünyanın %90’nı Kirli Hava Soluyor

03c99 dc3bcnyanc4b1n 90nc4b1 kirli hava soluyor
03c99 dc3bcnyanc4b1n 90nc4b1 kirli hava soluyor

Dünyanın %90’nı Kirli Hava Soluyor. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) yaptığı açıklamada küresel kalitesiz havayı 10 kişiden dokuzunun soluduğu, yılda altı milyondan fazla ölüme yol açtığını bildirdi. Acil şekilde bunun engellenmesi için çağrıda bulundu.

Örgüt ” Sorun şehirlerde en yüksek seviyelerde, ancak kırsal kesimde düşündüğümüzden’de daha kötü.” diyor.
Birleşmiş Milletler Maria Neira, “Hava kirliliğiyle mücadeleye yönelik artık hızlı hareket etmeliyiz, yollardaki araç sayısını azaltacak yada atık yönetimlerini iyileştirmek için yeni yöntemler bulmalı ve hükümetleri buna teşvik etmeliyiz” diye uyarıyor.

Dünyanın %90'nı Kirli Hava Soluyor1Yayınlanan rapor, dünya genelinde 3.000 ‘den fazla bölgeden toplanan verilere dayanmaktadır. Rapora göre Dünya nüfusunun yüzde 92’si hava kalitesi seviyeleri Dünya Sağlık Örgütü sınırlarını aşan yerlerde yaşıyor.

Veriler az 2.5 mikrometre (PM2.5 ) çapı olan tehlikeli parçacık maddeler üzerine odaklanmıştır. PM 2.5 akciğer veya kalp-damar sistemi içine nüfuz eden sülfat ve siyah karbon gibi toksinleri içerir. Yıllık ortalama metreküp başına 10 mikrogram üzeri PM2.5 çaplı parçaçık standartların dışında kabul edilir.

Hava kirliliği bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 90 nı düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik bölgesi dahil Çin, Malezya ve Vietnam en çok etkilenen bölgeler olarak göze çarpıyor.

Kaynak :phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*