Titanyum dioksit Sınıflandırmasında Tartışmalar Devam Ediyor

af021 titanyum dioksit sc4b1nc4b1flandc4b1rmasc4b1nda tartc4b1c59fmalar devam ediyor
af021 titanyum dioksit sc4b1nc4b1flandc4b1rmasc4b1nda tartc4b1c59fmalar devam ediyor

Titanyum dioksit Sınıflandırmasında Tartışmalar Devam Ediyor. Avrupa Kimyasallar Ajansı web sitesinden kamu görüşüne açılan öneri eğer kabul görürse, titanyum dioksitin harmonize listede (CLP Ek VI) yer alacak zorunlu minimum sınıflandırması kanserojen 1B olacak. Ancak sanayici, meslek örgütü ve ayrı ayrı firmalardan iletilen aksi görüş sayısı 500’ü aşmış durumda. Fransa’nın titanyum dioksit hakkında sunduğu harmonize sınıflandırma dosyasına ilişkin görüş alım süreci 15 Temmuz’da sona ermişti.

Titanyum dioksit Sınıflandırmasında Tartışmalar Devam Ediyor Titanyum Dioksit Üreticileri Birliği (TDMA), titanyum dioksite ilişkin mevcut harmonize sınıflandırma raporunun, ‘yetersiz ve yanıltıcı bir tablo’ çizdiğini belirtirken Avrupa Plastik Üreticileri Birliği (EuPC) ise iş yeri maruziyeti için 15 titanyum dioksit üretim tesisinde 20 bin işçiyle yapılan araştırmaların sağlık üzerinde olumsuz bir etki göstermediğini hatırlattı.

Cosmetics Europe da 20 bini aşkın kozmetik üründe kullanılan titanyum dioksitin kanserojen 1B olarak sınıflandırılmasının kozmetik için ‘yasaklama’ anlamına geldiğini ifade ederken Avrupalı boya sanayicilerini temsil eden CEPE ise maddenin üyelerinin ürünlerinin yüzde 85’inden fazlasında kullanıldığına dikkat çekti. Boyada, titanyum dioksitin sıvı matrislere gömüldüğü ve solunum yoluyla maruziyetin mümkün olamayacağı ifade edildi.
Bu arada Alman REACH Yetkili otoritesi de olan Almanya İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Federal Enstitüsü (Baua), Fransız otoritenin titanyum dioksitin kategori 2 olarak sınıflandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Kaynak :İMMİB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*