Araştırmacılar İlaçların Analizi İçin Çok Etkili Bir Yol Keşfettiler

8332b arac59ftc4b1rmacc4b1lar c4b0lac3a7larc4b1n analizi c4b0c3a7in c387ok etkili bir yol kec59ffettiler
8332b arac59ftc4b1rmacc4b1lar c4b0lac3a7larc4b1n analizi c4b0c3a7in c387ok etkili bir yol kec59ffettiler

Araştırmacılar İlaçların Analizi İçin Çok Etkili Bir Yol Keşfettiler. Amerikalı araştırmacılar, hızlı ve ucuza ilaç kalitesini test edebilen kağıt tabanlı analiz aracı geliştirdiler. Genellikle sınırlı gelişmekte olan ülkelerde ilaç kalitesinin, özellikle düşük kaliteli ilaçların tanımlanabilirliği için yapılan enstrümantal analizlere erişim, önemli bir sorun halinde. Kötü üretim süreçleri ya da yanlış depolama ilaçların kalitesini etkileyebilir yada sahte ilaçların durumunda ilaçlar az veya hiç aktif bileşik içermeyebilir.

Amerikan Kimya Derneğinin 252 toplantısında konuşan ABD Notre Dame Üniversitesinden Marya Lieberman ‘Aktif bileşen doğru miktarda olmassa ilaçlar bu ilaca karşı dirençli olan patojenlere yol açabilir, “antimikrobiyal direnç” büyük bir sorundur” diyor.

Bu sorunu çözmek için Lieberman tek kullanımlık deneme kartları geliştirmiş. Karta, farklı fonksiyonel gruplar ile reaksiyona giren ve sonrasında renk değiştiren reaktifler emdirilmiştir. İlaçtaki etken maddeler beklenen koddan farklı bir renk verirse ilaçta olası bir sorunu olduğunu gösterecektir.

Lieberman ‘Bizim testlerde, kartlar kalitesiz ilaçların yaklaşık % 95 bulabilir, böylelikle doğrulayıcı analizlerin yapılabilmesi için ön tarama aracı olarak kullanılabilir. Şuan kartların denenmesi için Kenya’da eczacılara dağıttık ve denemeler yapıyoruz.”

Lieberman kartları hastaların rahatça kullanabilmesi için yeterince basit hale getirmeye uğraşmış. Marya Lieberman diğer üniversitelerdeki Kimyagerlerinde desteğini almış durumda.

Araştırmacılar İlaçların Analizi İçin Çok Etkili Bir Yol Keşfettiler

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*