Kimya İhracatı Mayıs Ayında Çakıldı

616b7 kimya c4b0hracatc4b1 mayc4b1s ayc4b1nda c387akc4b1ldc4b1
616b7 kimya c4b0hracatc4b1 mayc4b1s ayc4b1nda c387akc4b1ldc4b1

Kimya İhracatı Mayıs Ayında Çakıldı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre 2016’nın 5 ayında en çok ihracat yapılan 10 ülke içinde 5 Avrupa Birliği (AB) üyesi yer aldı. Bu ülkeler Almanya, İtalya, Hollanda, İngiltere ve Yunanistan olarak sıralandı.

2016’nın 5 ayında kimya ihracatı 2015’in aynı dönemine göre miktarda yüzde 4 daralarak 7 milyon 32 bin ton, değerde de yüzde 12,94 daralarak 5 milyar 709 milyon dolara geriledi. Bu dönemde en çok Almanya, Mısır, Irak, İtalya, İran, Hollanda, Suudi Arabistan, İngiltere, ABD ve Yunanistan’a kimyevi ürün satıldı.

Aylar ele alındığında 2016 Mayıs ihracatı miktarda yüzde 22,1 daralarak 1 milyon 222 bin tona, değerde yüzde 17,6 daralarak 1 milyar 138 milyon dolara denk geldi. Bu dönemde en çok Almanya, Mısır, Irak, ABD, İran, Hollanda, İtalya, Suudi Arabistan, Azerbaycan-Nahcivan ve İngiltere’ye ürün satıldı.

AB ülkeleri kimya ihracatından aldıkları payı artırmaya devam etti. Bu ülkelerden miktarda ilgi çeken ülkeler yüzde 118,22 artış ile Hollanda ve yüzde 62,14 artış ile Almanya oldu.

Kimya sektörü için önemli ülkelerden ABD’ye yapılan ihracat 2016 Mayıs ayında miktarda yüzde 239,72, değerde ise yüzde 97 arttı. Bu ayda ABD’ye yapılan ihracat 51 milyon 967 bin doları buldu.

Sektörün Mayıs ayı ihracat verilerini yorumlayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, gerileyen emtia fiyatlarının ve yakın ülkelerin siyasi sorununun ticareti AB ülkelerine kaydırdığına işaret etti.

Akyüz, şunları belirtti:

“Toplam kimya ihracatından yüzde 38 pay alan AB ülkelerinde 10 puana yakın artış yaşandığını görüyoruz. Komşu ülkelere ve Ortadoğu’ya yeterince ihracat yapamayan şirketlerimiz ürünlerini AB ülkelerine satıyor. Ancak şunu da gözden kaçırmamak gerekiyor ki sadece AB’ye ihracat yapmak riskli. İhracatçı şirketlerimiz en az üç bölgeyi hedeflemeli ve ihracat sepetlerini çeşitlendirmeli çünkü geçmiş yıllarda bu bölgede yaşanan sıkıntılar ihracatımızda ani düşüşlere sebep olmuştu.”

Akyüz, 2016 Haziran ayının ardından emtia fiyatlarının sabitlenmesi temennisinde bulundu ve “Böylece hem kimya ihracatı hem de Türkiye ihracatı artacak. Kurlardaki ani dalgalanmalar da ihracatçıyı olumsuz etkileyen faktörlerden biri olarak dikkat çekiyor. Geçmiş dönemlerde kurlardaki beklenmedik düşüş ve yükselişler kötü sonuçlar doğurdu. Yeni hükümet ile birlikte kurlarda da oynaklığın sona ereceğini umuyoruz. Olumsuzluklara rağmen güzel gelişmeler de oluyor. Yakın bir zamanda Eximbank’ın yeniden Ekonomi Bakanlığı’na bağlanması ihracatçılarımız için büyük avantaj yaratacak.” ifadelerini kullandı.

Kimya İhracatı Mayıs Ayında Çakıldı

Kaynak : Cihan

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*