Kozmetik Firmaları Dünyayı Korumak İçin Mikroboncukları Kaldırma Sözü Verdiler

Kozmetik Firmaları Dünyayı Korumak İçin Mikroboncukları Kaldırma Sözü Verdiler. Yüz temizleme jelleri, duş jelleri ve diş macunlarında kullanılan minik plastik boncukları okyanus yaşamı korumak amacıyla kozmetik endüstrisi tarafından aşamalı olarak 2020 yılana kadar ortadan kaldırma sözü verdiler. 4.000 ‘den fazla Avrupa kozmetik üreticileri kişisel bakım ürünlerinden kozmetik mikroboncukları kaldırmak için bir öneri yayınladı.

Gezegendeki hemen hemen her yaşamda bulunan plastik minik parçalar için çevreci gruplar yasaklanması sürekli için kampanyalar düzenleniyordu.
Bilim adamları genellikle balinalar ve deniz kuşlarında çok sayıda biriken, mikroboncukların gıda zincirinin içine girebildiğini gösterdiler. Bunların yerine doğal ürünler ve meyve tohumları gibi ürünler kullanılmasını öneriyorlar.

Avrupa Kozmetik Üreticileri Başkanı Loic Armand, ” buna karar verirken tüm kamu endişelerini, sanayicilerin yaklaşımlarını göz önüne aldık ve bilim odaklı önerilerde bulunduk ve sonunda kadar kararlıyız” dedi.

Son yapılan çalışmalarda plastik parçaların artık dünyada plajlardaki kumun önemli bir bölümünü oluşturduğunu ortaya koydu. Hatta deniz tabanlarında bir çok etkiye rastlandı.

Zooplankton da bu olayın gerçek olduğu ortaya çıktı ve besin zincirinin üzerindeki etkisini ortaya koydu, Zooplanktonun minik plastik mikroboncuklar yemesi filme edildi.

Tüm bunların doğrultusunda birkaç hafta önce kişisel hijyen ürünlerindeki plastik mikroboncukların yasaklaması için harekete geçen ABD’de dokuzuncu devlet oldu. Temmuz ayında Kanada da yasağı amaçladığını duyurmuştu.

Kozmetik Firmaları Dünyayı Korumak İçin Mikroboncukları Kaldırma Sözü Verdiler

 

Kaynak : dailymail

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*