Gelecekte Su İçme Alışkanlığımız Değişebilir

Gelecekte Su İçme Alışkanlığımız Değişebilir. “Ooho” plastik şişelere alternatif olarak deniz yosunundan yapılmış yutulabilir yeni bir tür ambalajdır. Bu küre şeklindeki su kapsülü ucuz, biyolojik olarak parçalanabilir ve gelecekteki su içme alışkanlıklarımızı kökten değiştirebilir. Ooho nın amacı plastik şişelerin çevresel etkilerini sınırlamaktır. “Ooho” Londra’da bulunan Skipping Rocks Laboratuarı‘ndan Rodrigo Garcia Gonzalez, Guillaume Couche ve Pierre Paslier tarafından üretilmiştir. Skipping Rocks Lab geçenlerde Fortune ve TIME ile birlikte düzenlenen Dünya Teknoloji Ödülüne (çevre) layık görüldü,ayrıca Avrupa Birliği’nden 22.500 dolarlık sürdürülebilirlik ödülü aldı,

Küre, Fast Company‘e göre silikon implanta benzeyen (veya bir su balonuna benzeyen) şekilde imal edilmiş ve donmuş bir su topunu alıp kalsiyum klorür ile kahve renkli algdan oluşmuş yarı geçirgen zarın içine hapsetmekle elde edilmiş.

Yatırımcılar temiz teknolojiler için 2014 yılında % 16 artış ile £ 205bn ($ 310bn) yatırım gerçekleştirdi. Haziran ayında, dünyanın en zengin adamı ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yenilenebilir teknolojilere $ 2 milyar yatırım sözü verdi.

Gelecekte Su İçme Alışkanlığımız Değişebilir

 

Kaynak : .theguardianskippingrockslab &  mentalfloss

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*