Doğal Kauçuk Üretiminde Yeni Yöntem “Ayçiçekleri”

Doğal Kauçuk Üretiminde Yeni Yöntem “Ayçiçekleri”. Edison Agrosciences Inc şirketi doğal kauçuk üretimi çeşitlendirmek amacıyla yeni yöntemler arıyor ve buldukları yeni yöntem ayçiçek’lerden doğal kauçuk üretimi. Şirket web sitesinde yaptığı açıklamada “ayçiçeği ABD’de çok geniş dönümleri kapsıyor ve elde edilen hasat ile kauçuk üretiminde çok cazip olabilir”. Ayçiçeği üretimini beş kat arttırırsak doğal kauçuk için ticari açıdan çok iyi kaynak olacağını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar da özellikle yapraklarda %18 e yakın oranlarda latex sentezlenebildiğini gösteriyor.

Californiada bitki fizyoloğu Katrina Cornish daha önceki yıllarda bu tarz araştırmalar yapmış bulunuyor.”Buna karşılık, ayçiçeği hızla büyüyebilen monokültürlerini geliştirmek gerekiyor. Ayçiçeğinden gelen lateks miktarı ve kalitesi henüz ticari kullanım için yeterince iyi olmasa da, genetik mühendisliği yoluyla daha da geliştirmek için bekliyoruz. Birden fazla ayçiçeği çeşitleri üzerine araştırmalara devam ediyoruz.”

Hızla gelişen dünya’da ülkeler yepyeni hammadde kaynaklarını kendi imkanlarında yaratmayı deniyor. Özellikle kauçuk endüstrisi bu konuda epey yol almış durumda. Doğal lateks kaynaklarının çok büyük çoğunluğu asya ülkelerinde olduğundan, avrupa ülkeleri ve özellikle Amerika doğal lateks elde edebileceği farklı kaynaklar aramaya devam ediyor.

Doğal Kauçuk Üretiminde Yeni Yöntem Ayçiçekleri

Kaynak :rubbernews &  agresearchmag

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*