Füzyon Enerjisi Santrallerinin Hayata Geçirilmesi İçin Yeni Araştırma

Füzyon Enerjisi Santrallerinin Hayata Geçirilmesi İçin Yeni Araştırma. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar tarafından tasarlanan yeni füzyon reaktörü, füzyon enerjisi santrallerinin hayata geçirilmesine yardımcı olabilir. Füzyon tepkimelerinde hidrojen çekirdeklerinin yüksek sıcaklıkta ve basınçta birleşerek helyum çekirdeğine dönüşmesi sonucu büyük miktarda enerji açığa çıkar. Ancak bu tepkimenin gerçekleşebilmesi için ortam sıcaklığının 100 milyon Kelvin olması gerekir.

Füzyon enerjisinin gelecekte enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilmesi amacıyla yıllardır araştırmalar gerçekleştiriliyor. Bu amaçla geliştirilen farklı reaktör tasarımları var. Örneğin uluslararası katılımlı bir nükleer füzyon araştırmaları projesi olan ITER’de (International Termonuclear Experimental Reactor) tokamak olarak isimlendirilen bir reaktör tasarımı kullanılıyor. Tokamak tasarımlı reaktörlerde hidrojenin izotopları olan döteryum ve trityumdan oluşan sıcak plazma, halka şeklindeki tünel içinde bulunuyor. Uygulanan güçlü manyetik alan sayesinde parçacıkların reaktörün çeperlerine çarpması engelleniyor ve plazma istenilen şekilde yönlendirilebiliyor. Yani mıknatıslar plazmayı manyetik olarak hapsediyor.

Bu amaçla süper iletken malzemeden üretilen bobinler kullanılıyor. Süperiletken malzemelerden üretilen bobinler tokamak reaktörlerin en büyük parçaları. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda geliştirilen tasarımlarda
reaktör büyüklüğü, yüksek maliyet nedeniyle sorun oluşturuyordu. MIT’den araştırmacılar tarafından tasarlanan yeni reaktör ölçek ve maliyet açısından önemli avantajlar sağlıyor.

ARC olarak isimlendirilen yeni reaktörün büyüklüğü ITER reaktörünün yaklaşık yarısı kadar. Ayrıca baryum bakır oksitten üretilen süperiletken bobinler diğer süper iletken malzemelere göre daha yüksek sıcaklıklarda kullanılabiliyor. Araştırmacılar ARC reaktörlerin, maliyetlerin düşmesini sağlayarak füzyon araştırmalarına katkı sağlayacağını düşünüyor.

Füzyon Enerjisi Santrallerinin Hayata Geçirilmesi İçin Yeni Araştırma

KAYNAK : BİLİM&TEKNİK DERGİSİ ( Tuba Sarıgül )

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*