Işıklar Askeri Lisesi Uluslararası Bilim Yarışmasından 3 Önemli Ödülle Döndü

Işıklar Askeri Lisesi Uluslararası Bilim Yarışmasından 3 Önemli Ödülle Döndü. Işıklar Askeri Hava Lisesi Öğrencilerinden Seyit Alp HERDEM ve Tahsin ELMAS’ın hazırlamış olduğu kimya projesi 2014 yılındaki TÜBİTAK Bilimsel Proje Yarışmasında kazanmış olduğu Türkiye birinciliğinin ardından, bu yıl da Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Yarışmasında “hat-trick” yaparak;

– INTEL-ISEF Proje yarışması sıralamasında DÜNYA İKİNCİSİ,

– AMERICAN CHEMICAL SOCIETY (Amerikan Kimya Derneği) ÖDÜLÜ,

– NASA ÖDÜLÜ’nü almaya hak kazanmıştır.

Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerinden Seyit Alp HERDEM ve Tahsin ELMAS, öğretmenleri Hv.Öğ.Bnb. Mustafa ŞEVİK danışmanlığında “Millî İmkânlarla Sentezlenen ve Karakterize Edilen (FTIR, AAS, XRD, B2O3 Analizleri) Nano Partiküler Sodyum Pentaborat Kullanılarak Üretilen Materyallerin Radyasyon Önleyici Performanslarının Araştırılması” konulu kimya projesini 2014 yılında hazırlayarak TÜBİTAK Türkiye Liselerarası Bilimsel Proje Yarışması’na katılmışlardır.

2014 Yılı TÜBİTAK Bilimsel Proje Yarışmasında TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ ve YILIN GENÇ ARAŞTIRMACISI derecelerini elde ederek bu yıl 10-15 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen “Uluslararası INTEL-ISEF (International Science and Engineering Fair) Yarışması”nda TÜBİTAK koordinatörlüğünde ülkemizi temsil etmişlerdir.

INTEL-ISEF organizasyonu haricinde seçkin bilim ve sanayi kuruluşları da katılarak ödüller verdiği INTEL-ISEF Yarışmasına bu sene dünya genelinden 78 ülkeden 5000 öğrenci 1700 projeyle katılım sağlamıştır.

Ülkemizi başarıyla temsil eden Işıklar Askeri Hava Lisesi Öğrencilerimiz Seyit Alp HERDEM ve Tahsin ELMAS’ın ikinci olduğu dalda birinciliği ve üçüncülüğü ABD okulları almışlardır.

Askeri Öğrencilerden “Milli Kalkan Sodyum Pentaborat” Projesi haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Işıklar Askeri Lisesi Uluslararası Bilim Yarışmasından 3 Önemli Ödülle Döndü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*