5. Fiziksel Kimya Kongresi Sona Erdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Karatay Üniversitesinin ortak organizasyonuyla tertip edilen, eş başkanlığını Necmettin Erbakan Üniversitesi AKEF Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Bingöl ve Karatay Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Bekir Yıldız yaptığı “5. Fiziksel Kimya Kongresi” Bugün Sona Eriyor.

İlki 2002 yılında Ege Üniversitesince, ikincisi ve üçüncüsü Balıkesir Üniversitesince, dördüncüsü Pamukkale Üniversitesince ve beşincisine ise Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Karatay Üniversitesince tertip edilen Kongrenin açılış töreni Bilim Merkezinde gerçekleştirildi.

Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade yaptığı konuşmada sanatın, ticaretin merkezi olan Konya’nın bilimin de merkezi olması yönündeki temennisini dile getirerek kongrenin iyi geçmesi dileklerinde bulundu.

Necmettin Erbakan Üniversitesini Kamuya Açan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e Teşekkür Ederim

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ise Türkiye’nin yeni bir başarı hikâyesi yazması için toplumun bütün kesimlerinin yeni bir görev tanımlaması içinde hareket etmelerini ve üniversite sanayi işbirliğinin çok daha fazla güçlenerek devam etmesi gerektiğini belirtti. Öztürk ayrıca Rektör olduğundan bu yana üniversiteyi kamuya açan Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e teşekkür etti.

Konya İçin Verdiğimiz Emek Boşa Gitmemiş

Kongrenin onur konuğu olan Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Sarıkaya ise konuşmasında; 1975 yılında Konya’da bir üniversite kurmak için Ankara Üniversitesi Senatosunca görevlendirilenlerden birisi olduğunu belirterek hem Üniversitenin hem Fen Fakültesinin, hem de Kimya Bölümünün kuruculuğunda görev yaptığını ifade ederek bugün Konya’ya baktığında emeklerinin boşa gitmediğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin ilk oturumuna geçildi.

Kongre ile; fiziksel kimya kapsamında çalışan araştırmacı ve bilim insanlarının bir araya getirilerek tanışma, bilimsel tartışma ve ileriye dönük projeleri geliştirme ortamı oluşturulması amaçlanıyor.

Kongreye; Polimer Kimyası, Enerji Kaynakları, Elektrokimya, Nanoteknoloji, Yüzey Kimyası ve Kolloidler, Spektroskopi, Malzeme Bilimi, Kataliz, Kimyasal Kinetik, Enzim Kinetiği, Fiziksel Organik Kimya, Hesaplamalı Kimya, Fazlar ve Faz Dengeleri, Reoloji ile Fiziksel Kimya Eğitimi konularında bilgilerini paylaşmak üzere ulusal ve uluslararası yetkinliğe sahip 10 davetli konuşmacının yanı sıra 255 katılımcı iştirak ediyor.

Kongreye davetli konuşmacı olarak; Avusturya Johannes Kepler Üniversitesinden Prof. Dr. N.Serdar Sarıçiftçi, İsveç Lund Üniversitesinden Prof. Dr. LoGorton, ABD Massachusetts Üniversitesinden Assist. Prof. Dr. Alejandro Briseno, ABD Tufts Üniversitesinden Prof. Dr. Ayşe Asatekin, İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Şefik Süzer, ODTÜ’den Prof. Dr. Raşit Turan, Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Yavuz Onganer, Koç Üniversitesinden Doç. Dr. Seda Keskin Avcı ve Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Ersöz katılıyor.

16-19 Mayıs 2015 tarihleri arasında 4 gün süreyle devam edecek olan kongrede 10 davetli akademisyen iştirakiyle, 40 sözlü ve 192 poster sunumu olmak üzere toplam 242 adet bilimsel aktivite gerçekleştirilecek.

5. Fiziksel Kimya Kongresi Sona Erdi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*