ICCI 2015, Enerji ve Çevre Sektörünün Önde Gelen Aktörlerini Bir Araya Getirdi

ICCI 2015, Enerji ve Çevre Sektörünün Önde Gelen Aktörlerini Bir Araya Getirdi. ICCI 2015, sektörü etkileyecek kararlara ev sahipliği yaptı.

6-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan ICCI 2015 -21.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, enerji ve çevre sektörünü etkileyecek yeni kararların açıklanmasına zemin hazırlardı. EPİAŞ’ın 2016 yılında tam olarak faaliyete geçebileceği, Rüzgar enerjisi yatırımcılarını olumsuz etkileyen bürokrasinin azaltılacağı, Rüzgar ve Güneş enerji yatırımları için kredilerin arttırılacağı bilgisi ICCI 2015 aracılığı ile kamuoyuna aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK’nın destekleri ile gerçekleşen enerji sektörünün en önemli buluşması ICCI 2015 –21.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, endüstrinin hem kamu, hem özel sektör olmak üzere önde gelenlerini ağırladı.

19 ülkeden 333 firmanın katıldığı ICCI 2015’te, katılımcılar geleceğin enerji sistemleri için yüksek verimlilik, güvenilirlik, sağlamlık ve esneklik sağlayan yeni teknolojilerini sergilediler. Avusturya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Almanya, hükümetlerinden aldıkları finansal destek ile fuara milli katılım sağladılar.

ICCI 2015’in, yerli ve yabancı üretici, yatırımcı ve satın almacılara yüz yüze gelme olanağı sunduğunu belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Fuar bir kez daha, gelecek vaad eden iş bağlantıları ve yeni ithalat-ihracat fırsatları yaratan bir platform olarak öne çıktı. Ayrıca, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde düzenlenen B2B İkili Görüşmeler kapsamında, fuar 13 ülkeden yerli ve yabancı firmayı biraraya getirerek 85 görüşmeyi olanaklı kıldı” dedi.

Etkinlik, geleceğin enerjisine odaklandı
Türkiye, elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için kaynak çeşitliliği yaratmaya çalışıyor. Termik, hidrolik, jeotermal derken; artık rüzgar, güneş ve nükleerden söz ediliyor. Bir yandan da, kaynakları elektrik enerjisine çevirirken kaybolan enerjinin ısıya dönüştürülmesi gibi çevreci yaklaşımlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu yılki fuarda, bu gelişmelere paralel olarak, tüm yeni teknolojileri ve uygulamaları tek çatı altında topladı. Fuar boyunca, elektrik ve buhar üretiminden, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve güneş gibi yenilenebilir enerji sistemlerine kadar çeşitli ürün ve hizmetler sergilendi. Bunların arasından en çok ilgi çekenler konulardan biri ise, kendi elektriğini üretmene olanak sağlayan Lisanssız Elektrik Üretimi oldu.
Sergilenen ürünlerin yanı sıra, eşzamanlı düzenlenen konferans da odaklanılan birçok önemli konu ile enerji sektörünün geleceğine ışık tuttu. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın dönem değerlendirmesi ile başlayan konferans boyunca gerçekleşen oturumlarda, Enerji Santrallerinde İşletme ve Bakım, Akıllı Şebekeler, Kömür Teknolojileri, Doğalgaz ve Petrol, Nükleer Enerji, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Kalkınmada Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Rolü gibi çeşitli konular tartışıldı. Bunların yanı sıra, çeşitli oturumlarda enerji verimliliğini ve güvenilirliği artıran yeni teknolojiler ve uygulamalar, sektörün lider firmaları tarafından tanıtıldı.

Ayrıca, Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi ’nin (EPİAŞ) lansmanı, en büyük hissedarlarından olan Borsa İstanbul tarafından ICCI 2015’te gerçekleşti. Borsa İstanbul A.Ş. özel oturumunda “EPİAŞ: Beklentiler, Hedefler, Öncelikler” başlığı altında EPİAŞ’ın yapacağı çalışmalar ve görevleri kamuoyu ile paylaşıldı.

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak, ICCI 2015’in gelişen teknoloji ve sistemler için önemli bir bilgi paylaşım etkinliği olduğunun altını çizdi. Bulak, ICCI 2015 boyunca düzenlenen 4 özel sunum ve 36 oturumun bu durumun en önemli göstergesi olduğuna işaret etti.

Sektörle ilgili önemli kararlara ev sahipliği yaptı

6-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan ICCI 2015 -21.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, enerji ve çevre sektörünü etkileyecek yeni kararların açıklanmasına da zemin hazırlardı. EPİAŞ’ın 2016 yılında tam olarak faaliyete geçebileceği, Rüzgar enerjisi yatırımcılarını olumsuz etkileyen bürokrasinin azaltılacağı, Rüzgar ve Güneş enerji yatırımları için kredilerin arttırılacağı bilgisi ICCI 2015 aracılığı ile kamuoyuna aktarıldı.

ICCI 2015’i 13 bin 635 profesyonel gezdi

ICCI, hem sergilenen ürün ve hizmetler, hem de eşzamanlı düzenlenen oturumlarla, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. 3 gün boyunca, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Körfez ülkelerinden 13 bin 635 profesyonel fuarı ziyaret etti. ICCI, enerji endüstrisinin en önemli buluşma noktası olma pozisyonunu bir kez daha kanıtlamış oldu.
Bir sonraki ICCI fuar ve konferansı, 27-29 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

ICCI 2015, Enerji ve Çevre Sektörünün Önde Gelen Aktörlerini Bir Araya Getirdi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*