Nükleer Enerji Eğitimi İçin 80 Öğrenci Daha Rusya’ya Gönderilecek

Nükleer Enerji Eğitimi İçin 80 Öğrenci Daha Rusya’ya Gönderilecek. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Mersin’de nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, nükleer enerji eğitimi için 80 öğrencinin daha Rusya’ya gönderileceğini açıkladı.
Bakan Taner Yıldız, Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber büyümesine devam edeceğini belirtti.
Türkiye’nin enerji yapılanmasında çizdiği politika ve stratejilerin en önemli parçalarından birinin yenilenebilir enerji olduğunu ifade eden Yıldız, dünyadaki enerji yatırımlarının yüzde 70’nin fosil yatırımlara yönelik olduğunu anlattı.
Yıldız, dünyada diğer ülkelerin enerji görünümüne ilişkin de şunları kaydetti:
“ABD’de nükleer enerjinin payı artacak, Japonya’nın Fukuşima kazası sonrası tekrar nükleer santrallere dönüşü hızlanacak. Rusya, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerde de bu artış devam edecek. Şu anda inşaası devam eden 76 nükleer santralin 30’unun Çin’de olduğunu düşünürsek, nükleer enerji santrallerinin Çin’deki büyümeye ciddi anlamda katkısı olacak. Ama çok enteresandır, 2100 yılında dünyanın gelmesi beklenen karbondioksit salınımları ile alakalı konunun politikaların değiştirilmiyor olması halinde, 2040 yılında bu rakamların yakalanacak olması tabii ki dünya için olumlu bir haber değil. Bu yılın sonunda Paris’te yapılacak olan toplantının önemi daha da artmış oluyor.”
Başvuru Formu için
http://www.kimyahaberleri.com/nukleer-egitimi-icin-detaylar-belli-oldu/

80 ÖĞRENCİYE RUSYA’DA EĞİTİM FIRSATI
Bakan Yıldız, Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde nükleer enerji eğitimi için öğrenci göndermeye devam ettiklerini belirterek, “Biz 80 öğrencilik bir alım için daha start veriyoruz. Biliyorsunuz 300’e yakın öğrencimiz Rusya’da eğitim görüyordu” dedi.
Nükleer güç santrallerinde çalışacak olan mühendis adayları için yine benzer şartlarda fen fakültelerinden, mühendislik fakültelerinden, fizik, matematik veya diğer teknik bölümlerden mezun veya okuyan öğrencilerin müracaat edebileceğini kaydeden Yıldız, başvuru süresinin 27 Mart’a kadar devam edeceğini söyledi.
Bu tarihten itibaren öğrencilere yazılı ve sözlü mülakatlar yapılacağını anlatan Yıldız, “Bu yıl aynı zamanda bir değişiklik de yapıyoruz. İlk defa Petersburg’daki Politeknik Devlet Üniversitesi’ne 30 öğrenci göndereceğiz. 50 kadar da Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesine (MEPHI) göndereceğiz. Dolayısıyla karşılıklı bilgi alışverişini de bu sayede tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Nükleer Enerji Eğitimi İçin 80 Öğrenci Daha Rusya'ya Gönderilecek

 

Kaynak : sputniknews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*