En Büyük Petrol Kaynağı 2020 Yılına Kadar ABD

En Büyük Petrol Kaynağı 2020 Yılına Kadar ABD. Uluslararası Enerji Ajansı, ABD’nin 2020 yılına kadar küresel petrol arzının en büyük kaynağı olacağını açıkladı.  
Enerji ajansının bu açıklaması, Amerika’nın petrol üretim gücüne yönelik soru işaretlerinin arttığı bir ortamda kritik önem taşıyor.  Amerika’da son iki haftadır açıklanan verilerin, sondaj sayısında düşüş olduğunu ortaya koyması, fiyatlarından Ocak ayının ortasından itibaren yükselmesine yol açtı. Brent petrolü, Amerika’nın üretimine ilişkin endişeyle kısa süre içinde 45 dolardan neredeyse 60 dolara tırmandı. Ancak Amerika’da açıklanan diğer verilerin petrol stoklarının rekor düzeye çıktığını göstermesi fiyatların daha da yükselmesinin önüne geçti.

ÜRETİM BİTMEYECEK, ARZ DURAKLAYACAK
Son olarak Uluslararası Enerji Ajansı’ndan, Amerika’nın üretimine ilişkin kaygıları azaltacak türden bir açıklama geldi. Orta Vadeli Petrol Piyasası Raporu’nu yayımlayan Enerji Ajansı, ABD’nin 2020’ye kadar küresel petrol arzının en büyük kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi. Enerji Ajansı, petrol fiyatlarındaki düşüşün üretimin sonunu getirmeyeceğini, ancak arz artışında duraklamaya yol açacağını öngördü. Petrol fiyatlarına yönelik tahminlerini de paylaşan ajans, 2015 ortalama Brent petrolü beklentisini 55 dolar, 2016 tahminini ise 60 dolar olarak duyurdu. Fiyat beklentilerinin geçen yıl açıklanan rapora göre ciddi oranda düşürülmüş olması ise dikkat çekti. Enerji Ajansı OPEC petrolüne yönelik talep tahminini yükseltirken, küresel petrol talep artış beklentisini 2015 için 910 bin varil, 2016 içinse 1 milyon 130 bin varil olarak açıkladı.
Kaynak. CNBC-E

image

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*