CBÜ Kimya Bölümü Öğrencilerinden Örnek Çalışma

CBÜ Kimya Bölümü Öğrencilerinden Örnek Çalışma. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kimya Kulübü öğrencileri ev ve okullardan atık yağ toplayarak, bunların geri dönüşümünü sağlayıp ekonomiye katkı sağlayacaklar.
Prof. Dr. Yüksel Abalı ve Yrd. Doç. Dr. Avni Aslan ile CBÜ Kimya Kulübü öğrencileri, Manisa Girişimciler Derneği (MAGİD)’ni ziyaret etti. Toplantıda; Biyodizel üretimi hakkında bilgi alan MAGİD, CBÜ Kimya Kulübü öğrencilerinin, Prof. Dr. Yüksel Abalı önderliğindeki deneylerini Kampüste yeni yapılacak olan Kimya Deney ve Üretim Merkezinden takip edecek.

MAGİD’in büyük önem verip destek olduğu proje kapsamında ev ve okullardan atık yağ toplanarak bunların geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye katkı sağlamayı hedefleyen öğrenciler, ev ve işyerlerinde kullanılan bitkisel yağların kontrolsüz şekilde doğaya atılmasının büyük çevre felaketlerine neden olduğunu, MAGİD’in işbirliğiyle CBÜ Kimya Kulübü olarak ev ve iş yerlerinden atık yağları toplayarak bunları biyodizel olarak tekrar ekonomiye geri kazandırmayı planladıklarını dile getirdiler.

1 litre atık yağın 1 milyon metreküp temiz suyu kirlettiğini hatırlatan öğrenciler, atık yağların lavabolardan dökülmemesi gerektiğini anlatıp bunların kapalı kaplardan biriktirilmesi gerektiğini, ev ve işyerlerinde biriktirilen kullanılmış atık yağları toplayarak çevre kirliliğinin de önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdiler. Kızartmalık yağların 3 defadan fazla kullanıldığında kanserojen etki yaptığına dikkat çeken öğrenciler, ev ve işyerlerinde bu yağların 3 defadan fazla kullanılmaması konusunda Manisalıları bilinçlendireceklerini söylediler.

Önümüzdeki günlerde MAGİD Yönetim Kurulu Başkanı Aloğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Prof. Dr. Yüksel Abalı, Yrd. Doç. Dr. Avni Aslan ve CBÜ Kimya Kulübü Öğrencileri, MAGİD Üyelerinin de kendi iş yerlerinde kullanacakları deterjan üretimi hakkında tekrar bir araya gelecekleri öğrenildi.

CBÜ Kimya Bölümü Öğrencilerinden Örnek Çalışma

 

Kaynak : Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*