Türkiye İnovasyon Şampiyonları Belli Oldu

Türkiye İnovasyon Şampiyonları Belli Oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye İnovasyon Haftası 2014 kapanış etkinlikleri kapsamında 6 Aralık Cumartesi günü İnovaLİG- İnovasyon Şampiyonları Ödül töreni düzenledi. Törende 5 farklı kategoride ilk 3’e giren firmalar ödüllendirildi. Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonları ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alırken, ikinci ve üçüncülere ise ödülleri Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından verildi.

Birincilik ödülüne “İnovasyon Stratejisi” kategorisinde Arçelik, “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisindeİnci Akü, “İnovasyon Döngüsü” kategorisinde Vestel Elektronik, “İnovasyon Kaynakları” kategorisinde TEB ve “İnovasyon Sonuçları” kategorisinde ise Labris Networks layık görüldü.

Söz konusu kategorilerde ikincilik ödülünü sırasıyla Tofaş, Heksagon Mühendislik, Çilek Mobilya, Mir Ar-Geve Triodor Yazılım kazandı.

Üçüncülük ödüllerini ise”İnovasyon Stratejisi” kategorisinde Procter & Gamble, “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisindeBASF Kimya,”İnovasyon Döngüsü” kategorisinde Denizbank,”İnovasyon Kaynakları” kategorisinde Brisa ve”İnovasyon Sonuçları” kategorisinde ise Nanovak Ar-Ge aldı.

TİM’in bu yıl gerçekleştirdiğiTürkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG-İnovasyon Liderleri projesiyle, AB’de 17 ülkede uygulanan IMP3rove programına Türkiye dahil edildi. Türk firmalarının IMP3rove’da Avrupalı rakiplerle yarışmasının önünü açıldı.

İnovaLİG 2014 Süreci Nasıl İlerledi?

İnovalig’e kayıt olan firmalar, ilk aşamada kapsamlı bir anket değerlendirmesinden geçtiler. İlk aşama sonucunda, katılımcı her bir firma yaklaşık 100 sayfa uzunluğunda, kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile karşılaştırıldığı bir kıyas analizi raporuna sahip oldu. Firmalar, bu kıyas analizi raporu kapsamında, A.T. Kearney’nin IMP3rove inovasyon yönetimi metodolojisindeki 5 kategori çerçevesinde kendi yetkinliklerini değerlendirme şansını elde etti.

29.09.2014 tarihinde sonlanan ilk aşamada 178 firma AB (IMP3rove) standartlarına uygun geçerli bir değerlendirme raporu iletti. Firmaların değerlendirme raporu sonuçları ve jüri üyelerinin incelemeleri ile 5 farklı kategoride ilk 10 içinde seçilen firmalar, yarı finallere katılmaya hak kazandı. Birbiri ile eşit puana sahip firmaların aynı sıralamada ele alınması ile toplamda 76 firma yarı finalist olarak seçildi.

Yarı finale kalan 76 firmanın tamamı ziyaret edilerek, bu firmaların inovasyon yönetimi yaklaşımları ve yarı finale kaldıkları kategori ile ilgili uygulamaları ele alındı. Firmaların değerlendirme raporlarına göre ilgili alanda aldıkları puanlar ve görüşme sonuçları eşit ağırlıkta dikkate alınarak 25.11.2014 tarihinde gerçekleştirilen jüri toplantısı ile her kategoride finale kalan 5 firma belirlendi.

Final aşamasında, ilk 5’e giren firmalar, aday gösterildikleri kategori kapsamındaki inovasyon yönetimi faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan ürün ve hizmetleri açıkladıkları sunumlar hazırladı.

İlk aşama sonucunda ortaya çıkan değerlendirme raporları, yarı finalde oluşturulan görüşme notları, değerlendirme ve firmaların hazırladığı sunumlar İnovaLİG jüri üyelerine sunuldu ve jüri üyeleri bu bilgiler ışığında final puanlamasını gerçekleştirdi. Yarı final puanları ve jüri puanlarının eşit ağırlık ile ele alınması ile her kategoride ilk 3 şirket belirlendi.

Türkiye İnovasyon Şampiyonları Belli Oldu

 

Kaynak : turkiyeinovasyonhaftasi

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*