İngiliz Bilim Adamları Ay’da 100 Metreden Fazla Derinlikte Kazı Planladılar

İngiliz Bilim Adamları Ay’da 100 Metreden Fazla Derinlikte Kazı Planladılar. BBC News haberine göre, İngiliz bilim adamları Lunar Mission One’nin Ay misyonu ayrıntılarını paylaştı. Onların özellikle Ay’da 100 metreden fazla derinlikte kazı yapılmasını planladıkları vurgulandı.

Bilim adamlarına göre, misyonun başlıca hedefleri arasında Dünya uydusunun Güney Kutbu’nda araştırma yapmak geliyor. Uzmanlar gezegenin jeolojisi ve orada yerleşim bölgesi oluşturulması olasılığı hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorlar.
Misyon kapsamında 100 metreden fazla derinlikte bir kanal açılması, Ay Kutbu Astronomik Gözlemevi’nde yerleşim olasılığının değerlendirilmesi ve göktaşı etkileri sonucunda uyduya ulaşabilecek organik bileşen izlerinin aranması bekleniyor.
İngilizler şu ana kadar Amerikan proğramı Apollo kapsamında Ay’a insan katılımıyla 6 misyon dahil yaklaşık 50 misyon gerçekleşmesine rağmen Dünya uydusunun yeteri kadar öğrenilemediğine inanıyor. Daha önce Dünya uydusunun en derin sondajı (üç metre derinliği) Apollo 17 misyonu kapsamında 1972 yılında Amerikalılar tarafından gerçekleştirilmişti.

İngiliz Bilim Adamları Ay’da 100 Metreden Fazla Derinlikte Kazı Planladılar

 

 

Kaynak : turkish.ruvr.ru

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*