Fransa Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasakladı

f599a fransa tek kullanc4b1mlc4b1k plastik c39crc3bcnleri yasakladc4b1
f599a fransa tek kullanc4b1mlc4b1k plastik c39crc3bcnleri yasakladc4b1

Fransa Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasakladı. Fransa’da Yeşiller Partisi’nin meclise getirdiği ‘plastik kap kullanımı’ yasağı kabul edildi.

Yeşiller Partisi’nin meclise getirdiği ve 2020 yılında yürürlüğe girecek olan yasayla tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi plastiklerin kullanımı ‘biyolojik materyalden yapılmadığı müddetçe’ (mısır nişastası veya patates nişastası karışımından yapılan “biyo-kaynaklı”) yasak olacak. Plastik yasağı ülkede, iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için alınan önlemlerden birisi. İrlanda ve İtalya gibi ülkelerde de benzer yasaklar gündemde.

İngiliz Independent’ın haberine göre, çevrebilimciler yasağı desteklerken, bazı kesimler ise kararın Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğu görüşünde. Ülkemizde PAGEV’den yasaya itiraz var. Yavuz Eroğlu, PAGEV’in yanı sıra İcra Kurulu üyesi olduğu Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Derneği (EUPC) olarak da Avrupa Komisyonuna 2020 yılında bu tebliğin uygulanmaması için gerekli yazılarla başvurduklarını ve görüşmeleri devam ettireceklerini söyledi.

Avrupalı paketleme üreticilerini temsil eden Brüksel merkezli bir organizasyon olan Pack2Go, yeni yasaya karşı geleceklerini söyledi ve bunun tüm kıtaya yayılmasından endişe duyduklarını belirtti. Fransa’da bu yıl süpermarketlerde plastik poşet kullanılması da yasaklanmıştı.

Dünya Çapında Plajlarda Bulunan Zararlı Kirleticiler

//e.infogr.am/js/embed.js?K9g

Kişi Başına Düşen Yıllık Plastik Torba Kullanımı

//e.infogr.am/js/embed.js?jGW

Kaynaklar : Hürriyet & Euronews & sciencealert

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*