Günlük Hayatımızdaki Kimyasal Tehlikeler !

Günlük Hayatımızdaki Kimyasal Tehlikeler ! Türkiye’de son günlerde zehirli ayakkabıları konuşurken ABD’de yayımlanan New Scientist dergisi de son sayısında, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ürünlerdeki kimyasal maddelerin sağlık için yarattığı tehlikeleri ele aldı.

İşte günlük hayatın bir parçası olan ürünlerdeki gizli tehlikeler:

Kozmetik Ürünleri:
Şampuan, krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, makyaj malzemeleri ve güneş koruyucusu gibi ürünlerde kullanılan parabenin kansere sebep olup olmadığı yıllardır tartışılıyor. 2004’te ABD’de yapılan araştırmada, meme kanserine yakalananların tümörlerinde doku başına 20 nanogram paraben tespit edildi. Düşük dozda kozmetik ürünlerde kullanılmaya devam edilen madde bazı kozmetik firmaları tarafından tehlikeli olduğu için tercih edilmiyor.

Damacana su: Özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC’nin içinde bulunan Bisfenol A maddesi, bazı damacanalarda da yer alıyor. 2013 yılında 85 bilim insanının kararıyla Avrupa’da yasaklanan Bisfenol A özellikle hormonlara, iç salgı bezlerine ve metabolizmaya zarar veriyor. Kanser riskini artıran madde üreme
organlarında da sorunlara neden oluyor.

120 derecenin üzerinde pişen yiyecekler: 2002 yılında İsveç’te yapılan bir araştırma ile dünya gündemine taşınan akrilamid maddesi, 120 santigrat derecenin üzerinde sıcaklıkta pişirilen gıdalarda ortaya çıkıyor. Akrilamidin hayvanlarda kansere sebep olduğu, belli dozlara çıkıldığında, insan ve hayvan sinir sisteminde zehirlenme etkisi yarattığı biliniyor. Akrilamid, Mısır gevreği, patates kızartması, bisküvi, kraker ve cips gibi ürünlerde görülebiliyor. Hamileyken tüketilmesi ise çok tehlikeli olan madde bebeğin gelişimini yavaşlatıyor. n DIŞ haberler SERVİSİ

Antibakteriyel ürünler: Antibakteriyel sabun, deodorant ve diş macunu gibi bir çok ürünün içeriğinde bulunan triklosan maddesinin insan sağlığı için birçok zararı bulunuyor. Antibiyotik direncine yol açtığı bilinen triklosan, sudaki klorla birleştiğinde zehirli bir hal alarak hormonların dengesini bozuyor. Özellikle çocuklarda alerji riskini artırıyor. AB Komisyonu tarafından düzenli olarak incelenen madde, ABD’nin Minnesota eyaletinde yasaklandı.

Böcek ilacı: 700’den fazla kimyasal madde içeren böcek ilaçları sinir sistemini etkileyen toksinler barındırıyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından 500 farklı gıda üzerinde yapılan araştırmalarda, 77 bin örnekten 12 bininde, yasal sınırı aşan seviyede böcek ilacı tespit edildi. Beyin gelişmesine, kalbe ve kan damarlarına zararlı etkileri bulunuyor. hamilelik ve çocukluk döneminde
gelişmeyi yavaşlatıyor hatta otizme yol açabiliyor.

Plastik: Plastiğin esnekliğini artıran fitalat maddesinin iç salgı bezlerini ve hormonları direkt etkilediği söylense de, zararları tam olarak kanıtlanmadı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi az miktarda fitalatın insana zarar vermediğini ancak yüksek miktarların, düşük sperm sayısı ve doğuştan anatomik deformasyona neden olduğunu ortaya çıkardı.

Kayıtlı 144 bin madde var
144 bin: Dünya genelinde kullanılan kimyasal maddelerin sayısı kesin olarak bilinmese de Avrupa Birliği kayıtlı sayıyı 144 bin olarak açıkladı.
2050: Teknolojiyle birlikte gelişen endüstri, bu maddelerin önünü açıyor ve 2050’de
sayılarının 3 katına çıkması bekleniyor.
4.9 milyon: 2004 yılında4.9 milyon insan zararlı kimyasallara maruz kalması sonucu oluşan sağlık sorunlarından öldü.

kimyasal atık

 

Kaynak : milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*