Albert Einstein ‘ın Eşsiz Arşivi Artık Digital Ortamda Bizlerle !

Albert Einstein ‘ın Eşsiz Arşivi Artık Digital Ortamda Bizlerle ! Tarihe damga vuran bilim adamının şahsi mektupları, bilimsel yazıları ve fazlası, şimdi internette!

Yeni açılan Digital Einstein sitesi, Einstein’a ait mektuplardan, cevaplardan, posta kartlarından ve notlarından oluşan bir hazineyi internet ortamına taşıdı. Bu hazine, Dünya’nın en büyük bilim adamlarından birinin hayatı boyunca aldığı notları herkesin okuyabilmesi için bedava sunuyor.

1923’e kadar olan erken mektupların büyük çoğunluğu Einstein’in ana dili olan Almanca ile yazılmış durumda ama Princeton’un arşivleri, kullanıcıların İngilizce tercümeler ve orijinal yazılar arasında geçiş yapmalarına imkan tanıyor. Ayrıca bu mektuplar sadece fizik doktorasına sahipseniz anlayabileceğiniz bilgileri içeriyor. Ayrıca mektupların arasında boşanma belgeleri, kişisel mektuplar ve Marie Curie’ye gönderilen, “bilim trollerini” kınayan mükemmel bir mektup da bulunmakta.

Fizik dünyasının inanılmaz dehalarından birinin hayatına göz atma imkanı tanıyan bu arşiv, son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir akımın parçası. California Institute of Technology de eylül ayında Richard Feynman’in unutulmaz derslerini internette bedava olarak sunmuştu.

Ancak bu arşivin en heyecan verici yanı, şu anda yayınlanan 5.000 dosyanın, Einstein’ın yazılı çalışmalarının sadece bir parçasını oluşturuyor olması. Arşiv, Caltech’in Einstein Papers projesinin dijitalleşmiş bir sürümü olarak karşımıza çıkmakta ve şu anda 30 ciltlik serinin 13. cildine kadar ulaşömış durumda. Bu ciltlerin tamamı, iki yıl sonra internet üzerinde yayımlanacak. Başka bir deyiş ile, yıllar ilerledikçe Einstein’ın bilgisinin dijital arşivi büyümeye devam edecek…

Arşiv Sayfaları : http://einsteinpapers.press.princeton.edu/
http://www.einstein.caltech.edu/

Albert Einstein 'ın Eşsiz Arşivi Artık Digital Ortamda Bizlerle !

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*