Süper Pıhtılar Hayatımızı Kurtaracak.

Süper Pıhtılar Hayatımızı Kurtaracak. Bilim insanları yaralanmalarla meydana gelen ölümcül kanamaları durdurabilecek minyatür “süper pıhtı küreleri” geliştirdi.
PNAS adlı tıp dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, farelere enjekte edilen küre şeklindeki bu son derece küçük partiküller, hücreleri çabucak biraraya getirerek kan damarlarını tıkıyor ve ciddi travmalardan sonra kurtulma şansını artırıyor Partiküller, yaralı farelerde kurtulma oranını yüzde 60’tan yüzde 90’a çıkardı. Minyatür kürelerin insanlarda kullanılıp kullanılamayacağına ise ileriki araştırmalarla karar verilebilecek.

Parçacıklar insan saçından 200 kat daha ince. Protein zincirleri gibi yapılmış dokunaç benzeri kolları var. Bu kollar birbirine kümelenerek, kanda mevcut doğal pıhtılaşma hücreleri ile bağlantı oluştururlar.Süper-pıhtılaşma küreleri kuru bir toz olarak iki hafta kadar saklanabilir ve sadece bir tuz ya da şeker su karışımının eklenmesi ile hızla bir çözelti içine çözünüp uygulanabilir..

pıhtı
Özellikle savaş meydanlarında meydana gelen patlamalardan sonra oluşan kontrol edilemeyen kanamalar ölüme en çok sebebiyet veren durumlardan. Aynı şekilde büyük trafik kazalarından ve başka ciddi yaralanmalardan sonra oluşan büyük kanamalar da her yıl dünyada 2 milyondan fazla insanın ölümüne sebep oluyor. Buna rağmen bu tür yaralanmalarda kanamaları durdurabilmek için çok az seçenek mevcut. İnsan vücudunda pıhtılaşmayı sağlayan trombositler gibi doğal kan hücreleri bulunuyor. Bu sistem kesikler ve çizikler için oldukça iyi çalışırken, büyük travmalarda yetersiz kalıyor. Case Western Reserve Üniversitesi, Wayne Devlet Üniversitesi ve ABD’deki Virginia Tech Üniversitesi’nden araştırmacılar “hemostatik nanopartiküller” olarak bilinen süper-pıhtılaşma kürelerini sentezlediler.

Nanoteknoloji Enstitüsünden, Mark Morrison ;
“Ancak, parçacıkların doğal pıhtılaşma zincirini ve diğer vücut süreçleri etkilediği konusunda daha fazla çalışma olması gerekir. Onlar da vücutta ne kadar sürecek bilmek gerek.”diye ekliyor.

Araştırmacılar insan deneme düşünmeden önce büyük hayvan modellerinde ileri çalışmalar yapmayı planlıyor.

super-pihtilar-hayatimizi-kurtaracak

 

Kaynak : http://www.bbc.com ve avrupagazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*