Geleceğin Yeni Süperiletken Maddesi Bulundu

Geleceğin Yeni Süperiletken Maddesi Bulundu. Kurucusu ve yöneticisi Türk bilim insanı Dr. Serdar Atamert olan Epoch Wires tarafından geliştirilen üretim teknolojisi, yeni nesil süperiletkenler için düşük maliyetli bir çözüm sunuyor. Magnezyum Diborür Bazlı Yeni Nesil Bir Süperiletken.

Süperiletkenliğin sağlanmasında kullanılan helyum rezervlerinin gittikçe azalması nedeniyle helyum ile soğutulan süperiletkenlerin maliyeti hayli yüksek. Bu durum yeni nesil süperiletkenlerin geliştirilmesine yönelik araştırmaları hızlandırıyor. Süperiletkenlik özelliği 2001’de Japon bilim insanları tarafından keşfedilen magnezyum diborür (MgB2) ilk defa Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bartek Glowacki tarafından süperiletken bir kablonun üretiminde kullanıldı. Adından da anlaşıldığı gibi bileşiminde magnezyumun yanı sıra bor da bulunan bu yeni nesil süperiletkenin üretimi diğer süperiletkenlere nazaran çok daha kolay ve ucuz.

Magnezyum dibörür bazlı süperiletkenin önemli özelliklerinden biri de rezervleri dünya çapında gittikçe azalmakta olan helyumla değil de bol miktarda bulunan, ucuz ve çevre dostu hidrojen ile soğutulması. Üretimi bakır kablodan bile daha ucuza mal olan magnezyum dibörür bazlı süperiletken kablolar, Epoch Wires şirketi tarafından geliştirilen patentli bir üretim teknolojisi sayesinde dünyada ilk defa seri olarak yüksek miktarlarda ve sonsuz uzunlukta üretildi (Prof. Dr. Bartek Glowacki de Epoch Wires kadrosunda). Diğer magnezyum dibörür üreticileri böyle bir üretim kapasitesine ve yöntemine sahip olmadığı için yeni nesil magnezyum dibörür bazlı süperiletken kabloların bugüne kadar yeterince yaygınlaşması mümkün olmamıştı. Bu gelişme bol miktarda bor rezervi olan Türkiye açısından da güzel bir haber. Magnezyum dibörür bazlı yeni nesil süperiletkenlerin çok yakın bir gelecekte üretim maliyetleri yüksek helyum ile soğutulan süperiletkenlerin yerini alarak dünya enerji sektöründe üretim kapasitesi,fiyat ve verimlilik açısından yeni bir çığır açması bekleniyor.

yeni-nesil-bir-superiletken

 

Kaynak : Börteçin Ege (Bilim ve Teknik )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*