Ağaç Suyundan Kozmetik Ürün Geliştirdiler

Ağaç Suyundan Kozmetik Ürün Geliştirdiler. Düzce’de faaliyet gösteren bir firma, vakumlama tekniğiyle ceviz, kayın, meşe, sapelli ve iroko ağaçlarından elde ettiği suyla kozmetik ürünler üretiyor.

Naturel Ürünler Merkezi Müdürü Oğuz Tavus, gazetecilere yaptığı açıklamada, geliştirdikleri yüksek frekans yolu ve vakumlama yöntemi sayesinde ağaçların öz sularının kereste kurutma fırınında çekildiğini belirterek, depolarda saklanan suların değişik şekillerde ham madde olarak kullanıldığını söyledi.

Sakarya ve Erzurum üniversitelerinin yaptığı araştırmaya göre, ağaç sularının mineral ve polifenol bakımından zengin olduğunu belirten Tavus, ”Bu nedenle ceviz, kayın, meşe, sapelli ve iroko ağaçlarından elde ettiğimiz ürünümüz kozmetik alanında ana ham madde, zirai alanda gübre ve ürün geliştirici olarak kullanılacak. Ayrıca, İzmir İleri Teknolojiler Enstitüsü’nde yara tedavisinde kullanılması için çalışmalar devam ediyor. Şu anda 3 sektörde aktif olarak kullanılabilecek bir ham madde üretiliyor” dedi.

Tamamen doğal ve bugüne kadar kullanılmamış bir ham maddeye sahip olduklarını anlatan Tavus, ”Elde ettiğimiz üründen şu anda saç bakım seti ve şampuan elde ettik. Bunun haricinde güneş kremi, siyah maske ve yüz temizleme losyonunu kendi bünyemizdeki çalışmalarımızla piyasaya çıkartıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tavus, şimdiye kadar üretilen kozmetik ürünlerin her birinin katkı maddesiyle yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”İnsanlar günümüzde çok fazla sentetik malzemeler kullanıyor. Kullanılan her tür şampuanda fazlasıyla kullanılan kimyasal maddeler var. Dolayısıyla bunlar bizim doğal dengemizi bozuyor. Bizim buradaki formülümüzde her şey doğal. Sonradan ilave etmiş olduğumuz herhangi bir kimyasal yok. Tamamen doğal ve organik ürünler olduğundan dolayı insanların buna bakış açıları farklı. Tedavi yönünden veya kullandıkları geri dönüşleri son derece olumlu.”

Tavus, ağaç gövdesinin de insan vücudu gibi yüzde 70’inin sudan oluştuğunu dile getirerek, bunu değerlendirerek buradan bir şampuan elde etmek istediklerini ve kullandıkları ham maddenin literatürde olmayan bir ürün olduğunu bildirdi.

”Ağaç suyu çok faydalı”

Ağaç suyundan elde edilen ürünlerin çok faydalı olduğunu vurgulayan Tavus, ürünün hem cildi yenileyici hem de tedavi edici özelliğinin bulunduğunu dile getirdi.

Tavus, dünyada bazı ağaç sularından elde edilen ürünlerin olduğuna işaret ederek, ”Fakat bizim yapmış olduğumuz mantıkta ağaç suları alınmıyor. Onlar ağacın suyunu kaynatarak damıtma yoluyla aldıkları için özelliğini bozuyorlar. Yüksek derecede kaynatılan ağaç, suyun içerisindeki özellikleri bozuyor. Fakat bizim yapmış olduğumuz, düşük derecede (40-45 derece) sıcaklıkta suyu buharlaştırmaktır. Bu sıcaklık, ağacın moleküler yapısını etkiliyor ve bunu vakum yoluyla alıyoruz. Vakumlama yoluyla elde edilen ürünün dünyada eşi ve benzeri yok. Ham madde olarak kullandığımız aslında ağacın kanı. Bu, ‘K-Fulvate’ formülü dediğimiz tamamen doğal bir formül. Biz bunu ham madde olarak kullanıyoruz. Bugüne kadar kullanılmış ham maddelerden çok çok üstün. Onarıcı özelliğe sahip bir ham madde” şeklinde konuştu.

KOZMETİRK

 

Kaynak : saglik.milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*