Ukrayna Krizi İle Avrupa, Enerji Güvenliği İçin Gözünü Kaya Gazına Çevirdi

Ukrayna Krizi İle Avrupa, Enerji Güvenliği İçin Gözünü Kaya Gazına Çevirdi. Avrupa’nın enerji güvenliği Ukrayna krizi ile tekrar önem kazanırken İngiltere, Polonya, Romanya ve Ukrayna, Rus doğal gazına olan bağımlılığı azaltmak için kaya gazına ağırlık vermeye başladı. Söz konusu ülkeler, kaya gazının aranması ve çıkarılması konusunda özel firmalara lisans dağıtımlarına başlayarak AB’nin bu konudaki öncüleri oldular.

Avrupa’nın enerji güvenliği Ukrayna krizi ile tekrar önem kazanırken İngiltere, Polonya, Romanya ve Ukrayna, Rus doğal gazına olan bağımlılığı azaltmak için kaya gazına ağırlık vermeye başladı.

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) zirvesi için hazırlanan taslak metinde Avrupa’nın Rusya’ya olan enerji bağımlığının “endişe verici” olduğu belirtilirken, kaya gazı gibi Avrupa’nın yerli kaynaklarından daha fazla yararlanılması gerektiği kaydedildi.

Polonya, İngiltere, Romanya ve Ukrayna, kaya gazının aranması ve çıkarılması konusunda özel firmalara lisans dağıtımlarına başlayarak AB’nin bu konudaki öncü ülkeleri oldular.

Avrupa Komisyonu Basın Sözcüsü Sabine Berger yaptığı açıklamada, kaya gazının enerji çeşitliliği açısından potansiyel öneminin farkında olduklarını söyledi. Ancak bu kaynağa yatırım yetkisinin üye ülkelerde olduğunu belirten Berger, komisyonun özel sektöre finansal açıdan herhangi bir destekte bulunmasının ise şu an için gündemde olmadığını ifade etti.

Berger, üye ülkelerin yürüttüğü kaya gazı projelerinin çevre ve endüstriye etkileri konusunda komisyona sürekli bilgi vereceğini, uygulamaya koydukları tedbirleri de Aralık 2014’ten itibaren her yıl komisyona bildireceklerini kaydetti.

Öte yandan kaya gazı için esnek bir yönetmelik çıkaran AB Komisyonu, kaya gazının çevreye potansiyel etkileri için yetkiyi üye ülkelere bırakmıştı.

AB’NİN EN ZENGİN REZERVLERİ POLONYA’DA

Polonya’nın AB ülkeleri arasında en zengin kaya gazı rezervlerine sahip olduğu tahmin ediliyor. Amerikan Enerji İdaresi (EIA) rakamlarına göre ülkenin kaya gazı rezervi 4,1 trilyon metreküp. Bu potansiyelden faydalanmak isteyen Polonya hükümeti, 11 Mart’ta çıkardığı yasayla kaya gazına 2020 yılına kadar vergi muafiyeti tanıdı. Polonya bu kararla yabancı yatırımcıları ülkede bulunan kaya gazının keşfi ve çıkarılması için ülkeye çekmeyi planlıyor.

Fransa, Polonya’nın ardından en zengin rezervlere sahip ülke. Fransa’nın kaya gazı rezervinin yaklaşık 3,8 trilyon metreküp olduğu tahmin ediliyor. Ancak kaya gazının çıkarılması için kullanılan hidrolik çatlatma tekniği Fransa’da yasaklanmış durumda.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 2012’de ülkenin enerji üretiminde nükleerin payının yüzde 75’ten yüzde 50’ye düşürüleceğini açıklamıştı. Ortaya çıkacak enerji açığının kaya gazı ile doldurulması ise muhtemel seçeneklerden biri olarak görülüyor.

HİDROLİK ÇATLATMA TEKNİĞİ İLE ÇIKARILIYOR

Hidrolik çatlatma tekniğinde yerin 2 ile 5 kilometre derinindeki kayalar, yatay olarak döşenen borulardan yüksek basınçla püskürtülen suyla çatlatılıyor. İçerisinde bazı kimyasalları da barındıran basınçlı su durduğunda, çatlayan kayalardan çıkan gaz kuyulara doluyor.

Avrupa’nın kaya gazı keşfi ve bunun çıkarılması konusunda bugüne kadar çekimser davranmasının nedeni, gazın çıkarılmasında kullanılan hidrolik çatlatma tekniği. Bazı uzmanlar bu tekniğin çevreye olumsuz etkileri olabileceğini öne sürüyor. Toprağın binlerce kilometre altında gerçekleşen işlemin yer altı sularını ve toprağı kirletebileceği, ayrıca çatlatma sürecinin depremleri tetikleyebileceği de belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nin çevre mevzuatı hidrolik çatlatma tekniği henüz kullanılmaya başlamadan önce hazırlandığı için, kaya gazının keşfi ve çıkarılmasında kullanılan tekniğin çevreye potansiyel etkileri net bir şekilde değerlendirilemiyor.

KAYA PETROLU

 

Kaynak : Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*