Kaya gazı teknolojisi ile ABD, petrol ve doğalgaz üretiminde Rusya’yı liderlikten indirecek…

“ABD, petrol ve doğalgaz üretiminde dünyada bir numara olan Rusya’yı bu yıl geride bırakabilir.” Bu tahmin ABD basınında yer aldı. The Wall Street Journal’ın haberinde, kaya gazı çıkartma teknolojisi gibi yenilikler sayesinde ABD’nin Rusya’nın önüne geçeceği öngörüldü.
Rusya’nın yükselen rekabet ve Avrupa pazarındaki gerileme sayesinde petrol ve doğalgaz üretiminde durgunluk sürecinde olduğu belirtilen haberde, “ABD’nin doğalgaz ithalati son beş yılda yüzde 32, ham petrol ithalatı yüzde 15 azaldı. Büyük bir enerji tüketicisi olan ABD’nin kendi petrol ve doğalgaz üretimini artırması, diğer alıcılar için de enerjiyi ulaşılabilir hale getirdi” denildi.

Rusya’da kısa süre önce Çevre Bakanı Yuri Trutnev, Rusya’nın bilinen petrol yataklarının ülkeye 25, doğalgaz yataklarının 70 yıl yeteceğini açıklamıştı. Rusya Petrol ve Enerji Departmanı (CDU TEK) verilerine göre, geçtiğimiz haziran ayında günlük petrol üretimi son 25 yılın en yüksek seviyesi olan 10,53 milyon varile yükseldi. Rusya Suudi Arabistan’ı geride bırakarak petrol üretiminde liderliğe oturdu.
PETROL

 

Kaynak :turkrus

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*