Nevşehir Üniversitesi İlki Gerçekleştirmek için Çin Üniversiteleri İle Öğrenci Değişimi Konusunda Görüştü

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Çin’in köklü üniversitelerinden China Petroleum Üniversitesi ve Pekin Minzu Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Rektör Kılıç, Mevlana Değişim Programı için anlaşmalar yapmak ve yeni projeler hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Çin’in başkenti Pekin’de çeşitli temaslarda bulunu. Ziyarette Rektör Kılıç’a Nevşehir Üniversitesi AB Proje Koordinatörü Serkan Başar eşlik etti.
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Çin’in başkenti Pekin kentinde ilk olarak China Petroleum Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zhang Laibin, Jeoloji Bölümleri Dekanı Prof. Dr. Liu Guangdi, Jeofizik Bölümleri Dekanı Prof. Dr. Xiao Lizhi ve Uluslar arası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Xudong Sun ile bir araya geldi.

China Petroleum Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantıda Rektör Kılıç, 2007 yılından bu yana Nevşehir Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kılıç, özellikle enerji ve ekonomi alanında çalışmalar yapan Petroleum Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zhang Laibin ile karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Başta enerji ve ekonomi ile ilgili alanlar olmak üzere her iki üniversite arasında ortak alanlarda çalışmalar yapılacağını belirten Prof. Dr. Zhang Laibin, kurumlardan çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanının bu programa ilgi göstereceğini kaydetti.

Prof. Dr. Zhang Laibin ayrıca Nevşehir Üniversitesi’nin China Petroleum Üniversitesi’nin ilk Türk üniversite ortağı olacağı ve bundan duyulan memnuniyet dile getirildi.

China Petroleum Üniversitesi’ndeki ziyaretinden sonra Pekin Minzu Üniversitesi’ni ziyaret eden Rektör Kılıç, burada başta Rektör Yardımcısı Song Ming ve Uygur Dili Bölüm Başkanı Erkin Ariz ile görüştü.

Çin’in en köklü üniversiteleri arasında yer alan Minzu Üniversitesi’nde özellikle doğu dilleri alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Rektör Kılıç, uluslararasılaşma yolunda Çin’in başkenti Pekin’de bulunan üniversitelerle yapılacak anlaşmaların çok önemli olduğunu söyledi.

Minzu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Song Ming, yapılan ziyaretten ötürü memnuniyetleri dile getirirken, Kapadokya gibi önemli bir bölgede hizmet veren Nevşehir Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapmaktan onur duyacaklarını ve çalışmalara doğu dilleri bölümleriyle başlanabileceğini dile getirdi.

Uygur Dili Bölüm Başkanı Erkin Ariz ise Mevlana değişim programı ile birlikte çok sayıda öğrencinin karşılıklı ziyaretlerde bulunacağını ve bu sayede Türkiye ve Çin arasındaki eğitim dostluğunun pekişeceğini kaydetti.

Rektör Kılıç ayrıca China Petroleum Üniversitesi ve Pekin Minzu Üniversitesi’nin yanı sıra Pekin Spor Üniversitesi ve Pekin Moda Teknolojisi Üniversitesi ile Mevlana Değişim programı hakkında görüşmelerin devam ettiğini ve en kısa zamanda anlaşmaların yapılması için gayret içerisinde olduklarını kaydetti.

‘TÜRKİYE’NİN ÇİN BÜYÜKELÇİSİ ESENLİ’Yİ ZİYARET ETTİ’

Rektör Kılıç Çin’deki programı kapsamında ayrıca Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli’yi ziyaret etti.

Rektör Kılıç ziyaretinde Nevşehir Üniversitesi olarak yeni bir üniversite olmalarına rağmen yurt içinde ve yurt dışında özellikle turizm alanında tanınır bir üniversite olmak için gayret gösterdiklerini ve modern dönemde 40 yıldır önemli ilişkilerde bulunulan Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerle işbirliği yaparak öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerinin önemli olduğunu söyledi.

Çin’in AR-GE çalışmalarına yöneldiğini ve üretimden çok araştırma ve proje yapmayı hedeflediklerini belirten Rektör Kılıç, Nevşehir Üniversitesi olarak Çin’de bazı üniversitelerle karşılıklı protokoller yapılacağını dile getirdi ve eğitim alanında Pekin Büyükelçiliği himayelerinde yapılacak çalışmalarda yer alabileceklerini kaydetti.

Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Çin Halk Cumhuriyetinin dünyanın 2’nci en büyük ekonomisine sahip olduğunu, Çin’in önümüzdeki 5 yılda iki kat daha büyüyecek bir ülke haline geleceğini söyledi. Büyükelçi Esenli, dünyanın bir numarası olması beklenen Çin ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ve bu noktada Nevşehir Üniversitesi’nin özellikle Kapadokya gibi eşsiz bir bölgede yer almasından ötürü turizm alanında yapılacak faaliyetlerde öncü bir rol oynayabileceğini kaydetti.

Büyükelçi Esenli, öğrenci değişim programlarının çok önemli olduğunu ve lisans, yüksek lisans ve doktora programları için Çin’in iyi bir seçenek olduğunu vurguladı.

Rektör Kılıç ziyaretinde Büyükelçi Esenli’yi bir konferans vermek üzere Nevşehir Üniversitesine davet etti. Büyükelçi Esenli, Türkiye’ye döndüğünde Nevşehir Üniversitesi’nde düzenlenecek bir konferansta konuşmacı olarak katılabileceğini ve bundan büyük bir onur duyacağını kaydetti. Büyükelçi Esenli, Nevşehir Üniversitesi’nde “Türkiye – Çin İlişkileri ve turizm” konulu bir konferans verebileceğini belirtti.

Ziyaretin sonunda Rektör Kılıç, Büyükelçi Esenli’ye ev sahipliğinden ve desteklerinden ötürü teşekkür etti ve Avanos’a özgü el yapımı çeşitli hediyeler verdi.
nevşehir

 

Kaynak :haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*