Singapur Ulusal Üniversitesi Nanofiber ve Nanoteknoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seeram Ramakrishna’nın Türkiye Mesajları

Singapur Ulusal Üniversitesi Nanofiber ve Nanoteknoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seeram Ramakrishna, Türkiye’nin çok genç bir nüfusu olduğunu belirterek, yeni nesillerin topluma faydalı olacak şekilde yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Suların arıtılması, gün ışığının elektriğe dönüştürülmesi, hücrelerin yenilenmesi gibi farklı disiplinlerdeki araştırmacılara liderlik yapan Ramakrishna, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin misafiri olarak, yenilikçilik üzerine bir konferans verdi.
Konferansta Türkiye’nin 10 yıldır önemli bir gelişim gösterdiğine değinerek, “Yenilikler, ülke için çok önemlidir. Gençlerin bu yenilik çalışmalarında yer alması gerekiyor. Yenilikler, Türkiye’nin sosyoekonomik boyutunu da düzene sokacaktır. Genç nüfus için yeni fırsatlar sağlayacaktır. Daha iyi iletişim cihazları ortaya çıkarabilirler. Nanoteknoloji alanındaki yeniliklerden faydalanabilirler. Türkiye geliştikçe insanlar da yaşam kalitelerinin daha iyi olmasını isteyeceklerdir.” dedi.

Yeni neslin farklı öğrenme teknikleri bulunduğunu, bunların teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ramakrishna, bu alandaki zorluğun eski nesillerin kendisini geliştirememesinden kaynaklandığını söyledi: “Genç nesillerin kendi öğrenme tekniklerini, eski nesillere de aktarma gereksinimi ortaya çıkıyor. Örneğin kırsal kesimde yaşayan insanlara da yeni nesil bilgiler aktarmaları gerekecek. Kırsal kesimdeki insanlar şaşırtıcı biçimde öğrenmeye aç, bu bakımdan farklılıklara ihtiyaç var. Eski nesiller, her zaman yeni nesillerin kendilerinden daha kötü olduğunu düşünür. Yeni yöntemleri kabul etmeliyiz, böylece gençlerin topluma faydalı olmalarını sağlayabiliriz. Gençleri topluma faydalı olmaya yönlendirirsek bunu da yapacaklardır. Bu durum sadece Türkiye’de değil, Singapur, Tayvan ve dünyanın geri kalanında da aynı şekilde ilerliyor. Gençler,yeni cihazları kullanıyorlar. Bunu da iyi bir şekilde yapıyorlar. Onları motive edersek daha iyi bir ortam oluşturacağız.”

Türkiye’nin çok çeşitli alanlarda gelişmeler gösterdiğine de dikkat çeken Seeram Ramakrishn, ülkenin çiftçi toplulukları bulunduğunu, İzmir’de yetişen zeytin ve incir gibi gıda ürünlerinin teknolojik gelişmelerle işlenmesinin, hem teknoloji kullanmada hem de ekonomiye girdi sağlamada avantaj olacağını söyledi.
singapur

 

Kaynak :stargundem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*