Türkiye Kozmetikte Üretim Merkezi Olmak İstiyor ! Pazar Büyüklüğü 3 Milyar Dolara Ulaştı.

Türkiye Kozmetikte Üretim Merkezi Olmak İstiyor ! Pazar Büyüklüğü 3 Milyar Dolara Ulaştı.Ciro olarak her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen kozmetik sektörünün, şu anki pazar büyüklüğü yaklaşık 3 milyar dolara ulaştı. 2012 yılında sektör en fazla ihracatı Irak, Rusya Federasyonu, İran, Ukrayna, Almanya, Azerbaycan, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Polonya ve Romanya’ya yaptı. Özellikle Rusya pazarında güçlü markalara sahip olan sektör, renkli kozmetikler olarak adlandırılan makyaj ürünleri ile sabun ve kişisel temizlik malzemeleri, saç bakım ürünleri gibi ürün gruplarında iddialı.

İNOVASYONLA GÜÇLENİYOR
Kozmetik sektörü, son yıllarda ihracatını önemli oranda artmış olmasına rağmen dünya kozmetik ithalatından aldığı pay halen düşük seviyelerde. Sektörün rekabet gücünü artıran en önemli unsurlar ise AR-GE ve inovasyon. Modernleşme yatırımlarını büyük ölçüde tamamlayan üreticiler, dünya devlerinin kalitesinde üretim yapıyor. Sektörün şampuan ve sabunda dünya çapında bir üretim merkezi olması için İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

POTANSİYEL YÜKSEK
Sektör, 5 yıl içinde kozmetik ihracatını 2,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. 2023 hedefi ise 4 milyar dolarlık bir ihracata ulaşmak. Türk kozmetik firmalarının ihracat potansiyeli açısından gelecek vadettiğini vurgulayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Şirketlerimiz ürünleriyle dünyanın hemen her yerinde büyük ilgi görüyor. Düzenlediğimiz milli katılımlı fuar organizasyonlarının ve yeni pazarlar keşfeden ticari heyetlerin bu gelişime etkisi oldukça yüksek ” diyor.
KOZMETİRK

 

Kaynak :capital

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*