İngiltere’nin dünya çapında üniversiteleri bu haftadan itibaren bedava online derslere başlıyor.

İngiltere’nin dünya çapında üniversiteleri bu haftadan itibaren yepyeni bir teknoloji ile merkeze bağlanan bedava online derslere başlıyor.Dünyadaki milyonlarca kişi yepyeni bir merkezi bağlantı sistemiyle önümüzdeki haftadan itibaren İngiltere’nin dünya çapındaki 24 üniversitesinde bedava diploma kurslarına katılabilecek.

YouTube’a benzer şekilde devrimci hub’ı bilgi işlem merkezlerine yerleştiren İngiltere’deki bazı araştırma üniversitelerinin yarısının hazırladıkları kısa dersleri dijital platforma yükledikleri bildirildi. Kursların kaydolmak isteyen herkese şartsız açık olduğu belirtildi. Yani diplomalarda notlara bakılmayacak.

Bazı gözlemciler, bu trendin birçok üniversitenin kampuslarını olumsuz yönde etkileyebileceğini söylesede kimse nasıl bir sonuç alınacağını kestiremiyor. Birmingham,Bath, Warwick, King’s College London, Leeds ve Abdullah Gül’ün iki yıl yüksek lisans yaptığı Exeter gibi ünlü üniversiteler ücretsiz online dersleri geliştiren üniversiteler arasında.

Türkiye başta olmak üzere dünyanın her yerinden insanlar, kurslara, tablet, akıllı telefon veya bilgisayarlar aracılığıyla ulaşabilecekler. Beş veya altı haftalık kısa kurslardan, 10-12 haftalık akademik sömestre kadar uzun üniversite diploma kurslarına kayıt yaptırılabilecek. Üniversitenin birinci sınıfında okuyabilmek ve sınıf geçmek için haftada birkaç saat ders çalışmanın yeterli olacağı öğrenildi. Zamanla üniversitelerin düzenleyecekleri sınavlardan para alabileceği belirtildi.

Girişimi İngiliz hükümeti destekliyor ama Cambridge, Oxford, University College London, Imperial College üniversiteleri ücretsiz yüksek eğitim girişimine katılmaya yanaşmıyor.
okul

 

Kaynak :egitim.milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*