SDÜ’li bilim adamları plazma yöntemi ile hızlandırıcı iyon kaynağı ürettiler.

SDÜ’li bilim adamları plazma yöntemi ile hızlandırıcı iyon kaynağı ürettiler.Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Lütfü Öksüz 4 kişilik bir çalışmayla, Plazma yöntemi kullanarak Hızlandırıcı İyon kaynağı ürettiler.
Üretilen İyon Kaynağı, Tıbbi Medikal Araştırmaları, Askeri savunma sanayi, Fizik ve biyolojik malzeme ve Kimya araştırmaları, X Işınları, Uzay Fiziği Araştırması, Hızlandırıcı Çalışmalarında Kullanılacak.
Cihazın Plazma Teknolojisi ile Çalıştığını belirten SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Lütfü Öksüz iki farklı üretim sistemini tek bir cihazda daha düşük bir enerji kullanarak ful iyonize edebildiklerini belirtti.
Çok Farklı Alanlarda Kullanılan Cihaz Tek başına uydu itme sistemlerinde kullanılabildiği gibi bir hızlandırıcı parçası olacakta kullanılabilecek olan cihaz Suudi Arabistan King Abdulaziz City For Science And Technology Kurumuna Gönderilecek. ( Türkiye’deki Karşılığı TÜBİTAK)
Üretilen cihaz yurt dışındaki emsallerine karşılık üçte birlik bir maliyet ile üretildi. Doç.Lütfü Öksüz Gerekli desteğin kendilerine verilmesi halinde Ülkemizde Askeri alandan Nükleer enerjiye kadar bir çok alanda çalışmalar yapabileceklerini Aktardı.
Üretilen cihaza yerleştirilecek bir kamera sayesinde saniyenin milyarda biri zamanda iyon ve elektron fotoğrafını da çekerek hareketlerinin de izlenmesine yardımcı olacak.
iyon

 

Kaynak :trt

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*