Nükleer Mühendislik Bölümleri Geliyor…

Nükleer Mühendislik Bölümleri Geliyor…Kurulacak nükleer enerji santralleri için yerli mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan Türkiye, nükleer eğitim alanında önemli bir atağa geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde görev alacak mühendislerin 5 yıllık eğitimlerinin 3 yılını Türkiye’de yapacaklarını açıkladı. Yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olan öğrencilerin 1 yıl hazırlık ile 2 yıllık eğitimleri, belirlenecek üniversitelerde gerçekleştirilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile devam eden görüşmeleri sonuca bağlandığı takdirde, nükleer enerji mühendisliği alanında hali hazırda Türkiye’de eğitim veren üniversitelerden ayrı olarak, anlaşmaya varılacak üniversitelerde istihdama yönelik mühendisler yetiştirmek için özel bir bölüm oluşturulması hedefleniyor.

ERCİYES VE AKDENİZ ÖNE ÇIKTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın birçok üniversiteyle yaptığı görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda Kayseri Erciyes ve Antalya Akdeniz Üniversiteleri bu anlamda öne çıktı. Öğrencilerin 1 yıl hazırlık ile 2 yıllık eğitimlerini, belirlenecek üniversitelerde kurulacak nükleer mühendislik bölümlerinde yapacaklarını kaydeden Yıldız, öğrencilerin geriye kalan 2 yıllık eğitim ve 2 yıllık stajlarını ise Rusya’da tamamlayacaklarını ifade etti. Yıldız ayrıca, Türkiye’deki eğitimlerin Rusya Federasyonu’ndan gelen hocalar tarafından verileceğine de dikkat çekti.

EĞİTİMİ BİTEN MÜHENDİS GÖREVE

Bakan Yıldız, son 2 yılda Rusya’ya eğitim almak üzere 112 öğrenci gönderildiğini, bu yılki eğitim dönemi için 5 bin 400 başvuru arasından seçilen 78 öğrenciyle sayının 190’a çıktığını açıkladı. 2019 yılına kadar toplam 600 öğrencinin Rusya’da eğitim alacağını da kaydeden Yıldız, 2018-2022 döneminde açılacak 4 ünitede her yıl eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönen mühendislerin görevlendirileceğini söyledi.

3 bin dolar maaş, garantili sigorta

Nükleer enerji santralinde çalışacak mühendislere, inşaat sürecinde bin 500, işletme aşamasında ise 3 bin dolar maaş ödeneceği ayrıca iş kanununa uygun iş kaydı ve garantili sosyal güvenlik paketi uygulanacağı duyurulmuştu. Yüksek motivasyona sahip, istekli, yaratıcı, ekip çalışmasına yatkın, mesleki bilgilerini geliştirmeye ve yeni tecrübe kazanmaya hazır kişilerin nükleer santral bünyesine katılması amaçlanıyor.

Eğitimler Rusya’da tamamlanıyor

Türkiye’deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri ile fizik veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerden eğitime katılmaya hak kazanan Türk vatandaşı öğrenciler, Rusya’da nükleer mühendislik alanında bedelsiz eğitim alıyor. Eylül 2013’te başlayan akademik dönemdeki eğitimler Rusya’da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) gerçekleşecek.
nüükleer

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*