Çinlilerden bir birinci: Yapay insan beynine sahip robot geliştirecekler

Son vakitlerde Çin’den gelen haberler epey heyecan verici. Araştırmacılar, yapay insan beynine sahip robotlar geliştirme konusunda kıymetli adımlar atıyor.

Tianjin Üniversitesi ve Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki takımlar, laboratuvarda yetiştirilmiş bir beyin organoidini sinirsel arayüz çipi ile birleştirerek robotlara mahzurlardan kaçınmayı ve objeleri kavramayı öğretebilen bir teknoloji geliştirdi.

Bu sistem, Elon Musk’ın Neuralink şirketi sayesinde son yıllarda büyük ilgi gören BCI (beyin-bilgisayar arayüzü) teknolojisine dayanıyor.

Dünyada gibisi yok

Araştırmacılara nazaran, geliştirilen yeni teknoloji, dünyanın birinci “açık kaynaklı çip üzeri beyin kullanan akıllı karmaşık bilgi etkileşim sistemi” olma özelliğine sahip.

Araştırmacılar, sentetik-organik beyin hücrelerinin robotun nöral arayüzüne bağlanarak nöral doku ve robotun sistemleri ortasında bağlantı sağlayabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, bu teknolojiye sahip bir robotun gelecekte nasıl görüneceğini üstteki bilgisayar görselleriyle açıklıyor.

Çinli araştırmacıların bulguları yalnızca robotlara insan gibisi beyin yapılarının eklenmesini önermiyor, birebir vakitte organoidlerin nakil yoluyla insan beynini onarmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Hastalıklar tedavi edilebilir

Bilim insanları, bu tıp nakiller ile beyin hastalıkları dahil olmak üzere felç geçiren hastaları tedavi etmenin mümkün olabileceğini belirtiyor.

Yapay insan beynine sahip robotlar, birçok alanda ihtilal yaratma potansiyeline sahip.

Bu teknolojinin geliştirilmesi heyecan verici olsa da etik ve toplumsal açıdan dikkatli bir halde kıymetlendirilmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*