‘Yenilenebilir Enerji Kulübü’ Kuruluyor

BORNOVA Belediyesi’nin geleceğin bilim adamlarını yetiştirdiği Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde ilk kez ‘Yenilenebilir Enerji Kulübü’ de kuruluyor. Astronomi, biyoloji, fizik, kimya, bilim tarihi ve felsefesi ile fosil bilim kulüplerinde öğrencilere uygulamalı bilim eğitimi veren Bornova Belediyesi, güz dönemine yeni deney aletleri ve eğitim modülleriyle giriyor.
Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde 2013 yılı güz dönemi eğitimleri 1 Ekim Salı günü başlıyor. Her grup için 5 hafta sürecek olan popüler bilim eğitimlerinde, Yenilenebilir Enerji Kulübü ilk defa çeşitli aktivitelerle yer alacak. Astronomi, biyoloji, fizik, kimya, bilim tarihi ve felsefesi ile fosil bilim kulüpleri, yeni deney setleri ve modüllerle eğitimlerine devam edecek.
Bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında yenilenen eğitim ve deney araç gereçlerini kullanacak olan öğrenciler ders kitaplarında formüllerle gördükleri bilimsel gerçekleri deneyerek, yaşayarak öğrenecek. Eğitim gördükleri okullarda öğretmenleri tarafından bilime yatkınlıkları dikkate alınarak seçilen öğrenciler, 5 haftalık eğitim sonunda toplam 20 saat ders görmüş olacaklar. Eğitimi tamamlayan öğrencilere katılım belgesi de verilecek.

ÜNİVERSİTEDE TEZ KONUSU
Bornova Belediyesi’nin Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde verdiği bilim eğitimi Ege Üniversitesi’nde bir bilimsel teze de konu oldu. Ege Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisansını yapan bir araştırma görevlisi, Mevlana’daki eğitim modelini tezinde konu edecek. Bu çalışma kapsamında, merkezde verilen bilim kulübü eğitimlerinin analizi yapılacak ve öğrencilerin bilişsel süreçlerine katkısı ele alınacak.

SOSYAL ETKİNLİKLER OLACAK
Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde, 2013 yılının ilk altı ayında hobi-beceri, tiyatro kursları, sosyal hizmetler, toplu etkinlikler ve popüler bilim kulüpleri etkinlikleriyle 13 bin 500 kişiye hizmet verildi. Geçen altı aylık periyotta, katılımcıların yaklaşık 2 bin 200’ü bilim kulüplerine katıldı.
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, yeni eğitim öğretim yılında da ilçedeki öğrencilere deneylerle bilim eğitimi vermeye devam edeceklerini söyledi. Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde, öğrencilerin okullarında ders kitaplarında formüllerde gördükleri bilimsel olayları deneyerek öğrendiklerini belirteren Sındır, “Bu merkezimizin geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde önemli katkılarının olacağına inanıyorum” dedi.
G

 

Kaynak :hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*