Mevzuatlara uymayan kozmetik şirketlerine Avrupa’ya ihracat kapısı kapanıyor.

Mevzuatlara uymayan kozmetik şirketlerine Avrupa’ya ihracat kapısı kapanıyor.Avrupa Kozmetik Tüzüğü ile Avrupa Birliği dışındaki üreticiler, AB’ye ihracat yapabilmek için geçtiğimiz 11 Temmuz’dan bu yana ürünlerini kaydettirmek ve sorumlu kişi atamak zorunda. Bu kapsamda İKMİB öncülüğünde Brüksel’de Reach Global Services S.A.’nın (RGS) kurulduğunu ifade eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, RGS’nin, Türk kimya sektörü firmalarının yüzde 75’ine hizmet verdiğini söyledi.

İHRACAT ARTABİLİR

Avrupa Kozmetik Tüzüğü’ne göre, sadece AB içerisinde sorumlu kişi olarak atanmış gerçek veya tüzel kişiliğe sahip kozmetik ürünlerin pazara sunulabileceği bilgisini veren Akyüz, “Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkeler karşısında bu durumu lehine çevirebilir. AB’ye yapılan 300 milyon dolarlık kozmetik ihracatını iki yıl içinde rahatlıkla 1 milyar dolara çıkarabiliriz. Bu tüzüğe uyamayan ülkelerden pay alabiliriz. Ancak uyum sağlayamazsak pazarı da bulamayız” diye konuştu.

KÂR AMACI YOK

RGS’nin şu an Türk kozmetik sektörünün yüzde 15’ine hizmet verdiğini belirten Akyüz, sektörün AB’ye uyum sürecinde yavaş kaldığını, firmaların çoğunun mevzuattan bile haberdar olmadığını söyledi. RGS’nin kar amacı gütmediğinin altını çizen Akyüz, “RGS Türk kozmetik sektörünün yüzde 15’ine hizmet veriyor. Şirket, sektör firmalarının uyumluluk ihtiyaçlarının kabul edilebilir fiyatlara giderilmesi konusunda da önemli bir misyonu yerine getiriyor” dedi.

Maliyetleri arttırıyor

KOZMETİK firmalarının ihraç ettikleri her bir ürün için dosya hazırlamasının firmalara ciddi bir maliyet yüklediğini kaydeden Akyüz, “Ürün sayısı arttıkça maliyet de katlanıyor. Bir firmanın ortalama maliyetinin 150 bin Euro olduğu göz önüne alındığında, uyum süreci Türk kozmetik sektörüne milyonlarca Euro’ya mal olacak. Ancak RGS ile bu maliyetleri düşürmeyi amaçlıyoruz” dedi.
ikmib

 

Kaynak :hurriyet

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*