Kimya Sektörünün Sorunları Btso’da Masaya Yatırıldı

Kimya Sektörünün Sorunları Btso’da Masaya Yatırıldı.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin kalkınmasında en stratejik sektörlerden biri olan kimya sektörünün üzerindeki bürokratik ve finansal yüklerin azaltılmasını istedi.
Solvent hammaddesinin sanayi ve ticarette kullanımı, yaşanan sıkıntılar ve ÖTV uygulamaları BTSO’da masaya yatırıldı. Toplantıya BTSO üyeleri ve sektör temsilcileri ilgi gösterdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, iş dünyasını gerçek anlamda ve geniş bir tabana ulaşarak temsil etmek için her çalışmanın takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Komitelerimiz temsil ettikleri alanlarda BTSO çatısı altında sektörlerine yön verecek faaliyet ve projeler üretmeye devam ediyor. Kimyasal madde imalatı ve ticaretiyle uğraşan sanayicilerimizi kapsayan BTSO 22. Meslek Komitemizin bugünkü buluşmasını da çok önemli buluyorum” dedi.

Son dönemde kimya sektörünün ekonomik ve mali yapısını doğrudan etkileyen güncel meselelerin başında ÖTV kanunu ile bu kanuna bağlı mevzuatlarda yapılan değişikliklerin geldiğini anlatan Burkay, “Gümrükte verginin tamamı üzerinden teminat alınması, üretim aşamasında verginin tamamının beyan edilip yatırılması, işlemlerin tamamının incelemeye sevk edilmesi, vergi denetimlerinin kısa sürede bitirilememesi ve uygulamalarda elektronik yazılım uygulamasının hayata geçmemesi gibi meseleler ne yazık ki sanayicilerimizi zor durumda bırakmaktadır” diye konuştu.
Büyük hedeflere yürüyen Türkiye’nin kalkınmasında en stratejik sektörlerden biri olan kimya sektörünün üzerindeki bürokratik ve finansal yüklere işeret eden Burkay, “Türkiye’nin kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı 2012 yılı sonunda 17,5 milyar dolar oldu. 2013 yılı 8 aylık dönemde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 artarak 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bursa’dan gerçekleştirilen kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı da 2012 yılı sonunda 409 milyon dolar. İhracata dayalı bir büyüme modeli benimsemişken, sektörel üretimimizin kayba uğraması ve ithalatın artması gibi bir lüksümüz olamaz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan panelde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Salim Koşar, Boya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Semih İyigüllü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Halit Hanoğlu, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Mustafa Bağan ve BTSO 33. Komite Başkanı Muzaffer Koyuncu, kimya sektörünün meselelerini ve çözüm yollarını ele aldı.
bursa

 

Kaynak :hakimiyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*