Kimya sektörü ve birçok sektörde ham madde olarak kullanılan Pomza madeni tüm dünyada tükenmek üzereyken Bitlis’te yeni işlenmeye başladı.

Kimya sektörü ve birçok sektörde ham madde olarak kullanılan Pomza madeni tüm dünyada tükenmek üzereyken Bitlis’te yeni işlenmeye başladı.

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de bulunan pomza madeni, Türkiye dışındaki diğer iki ülkede tükenme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyon, Isparta, Nevşehir, Erciyes’te de çıkarılan pomzanın Türkiye rezervinin yüzde 70’lik bölümü sadece Bitlis’te buluyor. Tüm dünyada tükenmek üzere olan ve günümüzde beyaz altın olarak adlandırılan pomza yapı malzemesinin Türkiye rezervlerini yüzde 70’lik bölümüne sahip olması Bitlis’e ayrı önem katıyor.Pomza madeni başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde ham madde olarak kullanılabiliyor.

Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan pomza madeni, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine de gönderiliyor. Bitlis’in pomza madenciliğinde Türkiye rezervinin yüzde 70’ine sahip olduğunu belirten Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan, “Madencilik sektöründe ponza madeni Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı’nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi volkanik tüflerden oluşuyor. Bu madencilik açısından, yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında, büyük bir yoğunlukta pelit ve pomza yataklarına sahibiz” dedi.

“POMZA SAVUNMA SANAYİSİNDE DE KULLANILIYOR”

Pomza madeninin dünyada ender görülen bir madde olduğuna dikkat çeken Başkan Dağdağan, “Pomza, yapım ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan madde. Bu madde başta savunma sanayisi, inşaat, tarım, tekstil ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde ham madde olarak kullanılabiliyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün. Dünya rezervi tükenmek üzere ancak Türkiye’de ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bu madende Türkiye’de Afyon, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunuyor. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler genelde asitlik bir malzeme. Bitlis sınırında bulunan pomza madeni ise bazik yapıya sahip bir madde. Buradaki madde aynı zamanda ham ve homojen bir madde. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir ama burası hem yapı bakımından çok hafif malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye sıkıntısı. Çünkü çok ucuza mal edilen maden maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor” diye konuştu.Tatvan’da bulunan BİMS Pomza İşletme Fabrikası sahibi Selahattin Öğet ise, pomza madenini iş makineleri vasıtasıyla çıkardıklarını ve çıkardıkları madeni fabrikaya getirerek işlediklerini anlattı.

Pomzanın geleceğin beyaz altını değerinde olduğunu vurgulayan Öğet, “Pomza dünyada 3 ülkede bulunuyor. Türkiye dışındaki bu iki ülkede bu maden tükenmek üzere. Bu yüzden ülkemizde olan bu madeni daha iyi işlememiz gerekiyor ancak ne yazık ki lojistik sıkıntısı nedeniyle iç piyasaya açılamıyoruz. Bölge lojistiği tren yoluyla olduğu için trenin de tamamıyla bölge sıkıntılarından dolayı bir türlü lojistik sıkıntısını aşamıyoruz. Eğer lojistik bölgeye açılırsa, Türkiye’nin yüzde 70 pomza rezervi Bitlis ilindedir. Bitlis’e baktığımızda şu an irili ufaklı ortalama 15’e yakın bims fabrikası var. Neden bu sayı 100’e çıkmasın? Bunların hepsi mümkün ancak karayolu taşımacılığının pahalı olması tren yolundaki sıkıntıların ise bir türlü çözülememesi nedeniyle nakliyede sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntıların aşılmasıyla daha çok ihracat yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
pomza

 

Kaynak :ekonomi.milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*