Kozmetik Bitkileri için Ücretsiz Araziler

Kozmetik Bitkileri için Ücretsiz Araziler. Devlet Arazilerine Kozmetik Bitkisi Ekimi İçin Destek Yayınlandı. Daha önceden var olan Milli Emlak Tebliği kapsam genişletilerek yeniden yayınlandı. 24 Kasım 2017 de yayınlanan tebliğin işleyişi henüz ilgili yerler tarafından tam oturtulmamış olmakla birlikte tebliğ oldukça açık. Neredeyse bedava diyeceğimiz cüzi bir ücret ile fiyatlandırıldığı için ücretsiz başlığını attım.

Öne çıkan ve merak edilen başlıkları incelediğim tebliğden ve görüştüğüm yetkililerden aldığım veriler ile özetlemek istiyorum . Anadolu bitkileri üzerine çalıştığım Iva Natura organik kozmetik markamızdan dolayı bu konuda yoğun çalışmalar yapıyor olmamdan dolayı konuyu çok önemsiyorum.

Tebliğ Neler Getiriyor?

* Tebliğin amacı; Hazine taşınmazlarının tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek amacıyla kiraya verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Burada tanımlanan önemli başlıklardan birisi;

“Tıbbi ve aromatik bitkiler: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen baharat, ilaç, kozmetik, gıda katkıları, boya, aroma verici vb. amaçla kullanılmak üzere yetiştiriciliği yapılan ve bu Tebliğ ekinde (Ek-1) belirtilen bitki türlerini,”

Tebliğde burada ki tanımla kozmetik bitkilerini kapsadığını belirtiyor. Bu bitkiler nelerdir tebliğ ekinde yayınlanmış bu listeden görebilirsiniz.

Tebliğ ile gelenler nelerdir;

“Kozmetik bitkilerinin ekimini yapmak isterseniz, 1.000.000 m 2 ’ye kadar, Hazine taşınmazı kiralayabilirsiniz. “

Kira bedeli ne olacak? Ne sıklıkla ödenecek?

En önemli ve en çok merak edilen konulardan birisi budur. Tebliğde bu konuda şu şekilde net ve umut verici bir ifade vardır.

“İlk yıl tahmini kira bedeli; taşınmazın rayiç bedelinin binde biridir.”

Yani kiralanacak arazinin satış değeri 1000 TL ise yıllık kira bedeli 1 TL olacak. Ve bu Bedel 4 eşit parçada yıl içinde ödenecek. Bu durumda 100 bin TL değerinde ki bir araziyi yıllık sadece 1000 TL gibi bir ücret ile kiralama şansımız olabilecek.

Araziler Kaç Yıllığına Kiralanacak?

Diğer önemli konulardan birisi de budur. Yatırım yapacağım ne kadar süre kullanma şansım olacak araziyi? Tebliğde bu konuda nettir. Şu şekilde;

“Hazine taşınmazları, çok yıllık bitkiler için on yıla, tek yıllık bitkiler için ise beş yıla kadar kiraya verilebilir. Kira süresi sonunda kiracının talep etmesi halinde, kontrol ekibinin uygunluk raporu ile yeniden bedel belirlenmek suretiyle taşınmaz, yükümlülüklerini yerine getiren eski kiracısına yeniden kiraya verilebilir.”

Yani Lavanta gibi çok yıllık bir bitki ekerseniz 10 yıllık bir süre için arazi sizin oluyor ve yenileme hakkına sahip oluyorsunuz süre dolunca. Yada Aynı Sefa gibi tek yıllık bit bitki ektiğinizde 5 yıllığına kiralama yapabiliyor ve süre dolunca yenileme hakkı sizin oluyor.

Arazi üzerine bina yapabilir miyim?

Diğer önemli konulardan biri da budur. Kozmetik bitkileri yetiştirdiğim arazi üzerine kurutma, yağ yada extre çıkarma üniteleri kurmak isterseniz nasıl bir yol izleyeceksiniz. Buda çok net olarak şu şekilde ifade edilmiştir.

“kiracı tarafından talep edilmesi halinde üretim için zorunlu olan, kiralama amacına matuf takılıp sökülebilir malzemelerle geçici nitelikte tesis, depo vb. yapılar, kontrol ekibinin uygun görüşü ve İdarenin izni ile yapılabilir. Bu şekilde izin verilen yapılar, sözleşme bitiminde kiracı tarafından kaldırılır ve tahliye edilir.”

Süreç nasıl işleyecek?

Bu konuda yürütücü Milli Emlak oluyor. Öncelikle kiralayacağınız araziyi buluyorsunuz. Akabinde Milli Emlak sizden aldığı formları uygunluk açısından Tarım İdaresine iletir. Bu süreç sonucun ihaleye çıkılır ve ihale ile ilgili arazi kiralama işlemi gerçekleşmiş olur.

Uzun süredir Anadolu’nun Kozmetik Bitkileri üzerine yaptığımız çalışmaların bir parçası olarak gördüğümüz kozmetik tarımının gelişmesi için çok önemsediğim bu tebliğden herkesin net ve özet hali ile yararlanmasını istediğim için bu yazıyı hazırlamayı bir zorunluluk olarak gördüm. Umarım güzel girişimler ile ülkemiz kozmetik bitkileri açısından hak ettiği yerlere gelir.

Levent Kahrıman

Laber Organik Kozmetik A.Ş.

www.ivanatura.com

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*