İSVEÇ’teki Karolinska Enstitüsü Araştırma Merkezi, kanserle ilgili umut verici sonuçlar elde etti.

İSVEÇ’teki Karolinska Enstitüsü Araştırma Merkezi, kanserle ilgili umut verici sonuçlar elde etti.İsveçli bilim insanları, beyninde tümör olan hastalara standart tedaviye ek olarak 1 yıl antiviral ilaç verdi. Hastaların ömrünün 56 ay uzadığı ortaya çıktı.
Virüs tedavisinde kullanılan antiviral ilaçların, beyin tümörü bulunan hastaların ömrünü uzattığı tespit edildi.

Karolinska Enstitüsü araştırmacıları, beyninde kötü huylu tümör bulunan 50 kanserli hastaya kemoterapi ve radyasyon ile standart tedaviye ek olarak, 1 yıl boyunca antiviral ilaç uyguladı. Grubun yarısı ilacı sürekli, ikinci yarısı belirli aralıklarla aldı. 2 yıl sonra sürekli kullananların yüzde 90’ının, diğer 25 kişinin ise yüzde 62’sinin hayatta olduğu belirlendi.

HAYATTA KALMA SÜRESİ YÜZDE 70 ARTTI

İlacı kullanan hastaların yaşam sürelerinde 13.5 ila 56.4 ay artış olduğu ve çoğunun yaşam kalitesinin ilacı kullanmayan hastalara oranla arttığı saptandı. 2 yıl içinde hastaların hayatta kalma süreleri yüzdeye vurulduğunda yüzde 18 ila yüzde 70 artış oldu.

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Cecilia Soderberg-Naucler, “İleriye dönük kanser tedavisi için inanılmaz bir sonuç ve büyük bir adım. Yaptığımız çalışma çok umut verici. Sonuçlar şaşırtıcı ve kanserli hastalar için yeni bir umut ışığı” ifadesini kullandı.

Dr. Naucler, ilacın gelecekte kanserin başka türlerinde de deneneceğini vurguladı.

Beyin kanseri konusunda uzman olan ABD’nin Boston kentindeki Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nün direktörü Dr. David Reardon ise İsveçli bilimadamlarının araştırması için “Bu sonuçlar çok heyecan verici” yorumunu yaptı.
kanser2

 

Kaynak :haberturk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*