Türk profesör CERN çalışmalarına davet aldı

Türk profesör CERN çalışmalarına davet aldı.Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yapılacak çalışmalara Türkiye’den davet edilen Prof. Dr. Ali Okatan, ‘Tanrı Parçacığı’ olarak adlandırılan deneyle, Allah’ın evreni yok denecek kadar az bir zaman diliminde nasıl yarattığının görüldüğünü söyledi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan, CERN’e bu yıl ve gelecek yıl için Türkiye’den davet edilmenin sevindirici olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir süreliğine bu projelere katılmadığını ancak KTO Karatay Üniversitesi ve birkaç üniversitenin projelere katkıda bulunacağını bildiren Prof. Dr. Okatan, CERN’de Atom’un iç yapılarının incelenmeye çalışıldığını kaydetti.Prof. Dr. Okatan, deneylerde kullanılan dedektörlerin yenilenmesi için çalışmaların bir süre önce durduğunu ifade ederek, “Daha önce alınan bilgiler şuanda yüz binlerce bilgisayar tarafından incelenmekte. Burada en çok konuşulan şey, Tanrı Parçacığı. Evrenin ilk oluşmasında büyük patlama söz konusu. Bu patlamada ortaya çıktığı düşünülen bir parçacık var. Bunlar dedektörlerle tespit ediliyor. CERN çalışmalarında şu düşünüldü, acaba bu parçacık tekrar elde edilebilir mi, ki elde edildi. Daha fazla bilgi, bilgilerin incelenmesiyle ortaya çıkacak. Bizde üniversitemizde bu konuyla ilgili olarak bir bilgisayara grid noktası oluşturmaya çalışıyoruz. Bu bilgiler bizim tarafımızdan da incelenecektir” dedi.

Tanrı Parçacığı adı verilen deneyle evrenin oluşunun incelenmeye çalışıldığını anlatan Prof. DR. Okatan, “Evren’in kendiliğinden oluşması söz konusu değil. Bizim dinimizde ve Kur’an-ı Kerim’de zaten Allah-ü Teala, ‘Ol dedik, oldu’ diyor evren için. Aslında büyük patlama, yok denecek kadar az bir zaman diliminde evrenin oluştuğunu gösteriyor. Dolayısıyla hiçbir çelişki yok. Kur’an-ı Kerim’de söylenen şeyde budur; Evren’in Allah-ü Teala’nın isteğiyle oluşmasıdır. Ben bir çelişki görmüyorum bunda. CERN çalışmaları bu nedenle gerek Hıristiyan dünyası gerekse bazı başka dini çevrelerde tepkiyle karşılanıyor. Bizim dinimiz özellikle bilimsel çalışmaları destekler. Nereden geldiğimizi, nasıl oluştuğumuzu incelemeyi yasaklamaz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Okatan, yeni deneylerde yalnız ‘Tanrı Parçacığı’ bulmaya çalışılmadığını, kanser hastalarına yönelikte tıbbi cihaz üretimi içinde çalışıldığını anlatarak, ” Burada çalışmalara katılan pek çok bilim adamının büyük çoğunluğu mühendis. Özellikle kanser hastaları için ve birçok hastalık için gerekli cihazlar üretiliyor. Bunlar yan ürün olarak ortaya çıkıyor. Bugünlerde kurşun çarpışmaları yapılıyor. Özellikle atık sorunu olmayan reaktörlerin üretimi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Kurşun ve kurşun atomları çarpıştırılarak onların sonuçları irdelenmektedir şuan” diye konuştu.
cern

 

Kaynak :haber7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*