Türkmenistan’da Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Üniversitesi kuruldu

Türkmenistan’da Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Üniversitesi kuruldu.Türkmenistan, Uluslararası Üniversiteler Birliği’ne dahil oldu.
Türkmenistan başkenti Aşkabat’taki Petrol ve Doğalgaz Enstitü’sü Uluslararası Üniversiteler Birliği’ne kabul edildi. Ülkesindeki yüksek eğitim kurumunun saygın üniversitelerin arasında dahil edilmesinden memnun kalan Türkmen yönetimi, sözkonusu enstitüye uluslararası statü kazandırdı. Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un kararıyla mevcut enstitü, Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Üniversitesi konumuna yükseltilecek.

Yeni üniversitede, petrol ve doğalgaz sektörü için kalifiyeli elemanlar yetişdirilecek. Bunun için aynı zamanda yurtdışından öğretim görevlileri ve akademisyenlerin davet edilmesi hedefleniyor.

Sözkonusu enstitü, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrencilere kapılarını açtı. Türk Rönesans şirketi tarafından inşa edilen eğitim kurumunun kampüsü, 30 hektar alanda yer alıyor. Enstitünün 18 katlı idari binası, petrol kulesini andırıyor. Eğitim kurumu, dünyaca ünlü enerji şirketleri olan Petronas ve Total ile işbirliği yapıyor.

Türkmenistan, bulunduğu Orta Asya ve Hazar havzasında en önemli doğalgaz tedarik eden ülkelerin başında geliyor. Halihazırda, Türkmen gazının müşterileri, Rusya, Çin ve İran.

BP şirketinin verilerine göre, Türkmenistan doğalgaz rezervi bakımından dünyada Rusya, İran ve Katar’dan sonra dördüncü sırada yer alıyor. Ülkedeki Galkınış gaz sahası, 26,2 trilyon metreküp rezervi ile dünyanın en büyük 2. doğalgaz yatağı olarak biliniyor.

Bu arada, UNESCO, OECD gibi çok sayıda saygın organizasyonun desteğiyle faaliyet gösteren Uluslarararası Üniversiteler Birliği, halen dünyanın çeşitli kıtalarından çok sayıda üniversitenin üyesi bulunduğu dünyanın en büyük organizasyonu niteliğine sahip. 2007 yılı başında 614 üyesi bulunan birliğe, belirlenen kriterlere uyan üniversiteler kabul ediliyor. Merkezi Fransa’nın Paris kentinde bulunan birlik, dünyadaki tüm üniversiteleri biraraya getirmek, yükseköğretim ve araştırma konusunda önemli anahtar konuları tartışmaya açmak ve bu konuda gelişimi sağlamak amacıyla kuruldu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kaynak : focushaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*