2013 ÖSYS’ de Boş Kalan Kontenjanlar Listesi ve Ayrıntılar

Fizik, Kimya, Biyoloji bölümleri başta olmak üzere, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği , Alman Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğretmenliği, Bahçe Bitkileri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İstatistik, Jeofizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Matematik, Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Su Ürünleri Mühendisliği, Süt Teknolojisi, Tarım Makineleri, Tarla Bitkileri, Tekstil Mühendisliği, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Zooteknik gibi bölümlerde kontenjanlar tam dolmadı.

2013 ÖSYS”de, örgün lisans programlarında devlet üniversitelerinin 338 bin 127 kontenjanına 323 bin 205 kişi yerleştirildi. 14 bin 922 kontenjan boş kaldı.

Üniversite Kayıt Evrakları Nelerdir?

Adayların kayıt için şu belgeleri hazırlamaları gerekiyor:
*Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi
*Aday, 0.15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı, diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge .
*1989 ve önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesi
*Son 6 ay içinde önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf
*Katkı payının ödenmesiyle ilgili belge
*Kayıttan önce belirlenip, üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgeler.
ÖSYM”nin, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda, yükseköğretim öğrencilerinin kılık kıyafetle ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlar ile oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorunda oldukları belirtiliyor.
-ADAYLARA UYARILAR-
Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.
Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak.

2013 ÖSYS”de Kontenjanları Dolmayan Lisans Programlarını (Tam Liste) Görmek için  TIKYANINIZ

http://www.kpssrehber.com/Kutuphane/Dosyalar/2013-OSYS-Lisans-Programlari-Bos-Kalan-Kontenjanlar1.pdf

ÖSYM

 

Kaynak :haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*