Yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A uzaya fırlatıldı

Yerli ve ulusal uydu Türksat 6A yola çıktı.

Türk mühendisleri tarafından büsbütün yerli imkanlarla üretilen Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A, bu gece misyonuna başlamak üzere yörüngesine gönderildi.

Fırlatma detayları

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen birinci yerli ve ulusal uydu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30’da Space X firmasına ilişkin Falcon 9 roketiyle Fırlatma Kompleksi 40’tan uzaya gönderildi.

Başlangıçta saat 00.20’de yapılması planlanan fırlatma, hava şartları nedeniyle Türkiye saatiyle 02.30’a ertelenmişti.

Türk mühendisler üretti

Türksat 6A, yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisleri tarafından üretildi.

Türksat 6A projesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Türksat A.Ş. müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak yer aldı.

42 derece doğu boylamındaki yörüngesinde hizmet verecek

Fırlatma anından itibaren yaklaşık yarım saat sonra Türksat 6A’nın roketten ayrılması bekleniyor. Uydunun roketten ayrılmasının akabinde yaklaşık 70’inci dakikada birinci sinyalin alınması öngörülüyor.

Türksat 6A’nın muvaffakiyetle uzaya gönderilmesi sonrasında istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ile alt sistem denetimleri gerçekleştirilecek ve uydu, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine yanlışsız uzay seyahatine başlayacak.

Bu seyahatin tamamlanmasıyla yörünge testleri basamağına geçilecek ve Türksat 6A, en az 1 ay sürecek testlerin akabinde Türksat tarafından teslim alınarak faaliyete geçecek.

Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus 5 milyarın üzerine çıkacak

Dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak Türksat 6A, 20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet verecek. 8,4 kilovat güce sahip, 4 bin 229 kilogram tartısındaki Türksat 6A ile Türksat’ın hizmet verdiği kapsama alanı Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı içerecek biçimde genişleyecek.

Uydunun faaliyete geçmesiyle Türkiye, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun yüzde 65’inden fazlasına ulaşabilir hale gelecek. Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus da 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak.

Türksat 6A, yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da TUSAŞ’taki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) Türk mühendisleri tarafından üretildi. Türksat 6A Projesi’nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türksat müşteri, TÜBİTAK UZAY proje yöneticisi, ASELSAN, TUSAŞ ve CTECH firmaları ise proje yürütücüsü kurumlar olarak yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*