Kızıl gezegende neler oluyor: Mars’a evvelkilerden yaklaşık 5 kat fazla göktaşı düştüğü ortaya çıktı

AA

İsviçre’deki ETH Zürih Üniversitesi ile İngiltere’deki Imperial College London tarafından ortak yürütülen araştırmada, Mars ile ilgili yeni bulgulara ulaşıldı.

NASA’nın Mars’a indirdiği sismik inceleme aracı InSight’ın datalarının kullanıldığı araştırmada, Mars’a her yıl 8 metreden büyük krater oluşturan 280-360 göktaşı düştüğü hesaplandı.

Depremler meydana geliyor

Göktaşlarının yaklaşık 3 şiddetinde sismik faaliyetler gösterdiğini fakat bunun Mars’taki sarsıntılardan çok daha kısa sürdüğünü saptayan araştırmacılar, daha evvel sarsıntı olarak kategorize edilen 80 faaliyetin göktaşı düşmesi sonucu oluştuğunu ortaya koydu.

Araştırmacıların elde ettikleri bilgiler Mars yüzeyinde her gün en az bir 8 metrelik, her ay en az bir 30 metrelik krater oluştuğunu gösterdi.

Önceki iddiaların 5 katı

Araştırmanın müelliflerinden Geraldine Zenhausern, bu sayının yalnızca yörüngenin tomografi taraması ile görüntülenmesinin akabinde yapılan incelemede ulaşılan sayının yaklaşık 5 katı olduğunu belirtti.

Araştırmacılardan Natalia Wojcicka, InSight araştırma takımı sismik faaliyetleri Mars Yörünge Keşif Aracı’nın (MRO) kamerası yardımıyla bulduklarını, göktaşının oluşturduğu kraterin büyüklüğünü faaliyetin şiddeti ve uzaklığından hesapladıklarını aktardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*