Dünya nüfusunun yüzde 62’si toplumsal medya kullanıyor: Türkiye ortalamanın üzerinde

AA

İstatistik şirketi Statista’dan derlenen datalara, dünya genelinde toplumsal medyayı kullananların oranı yüzde 62’ye yükseldi.

Bu da dünya genelinde 5 milyar insanın toplumsal medya kullandığı manasına geliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı geçen yıla nazaran yüzde 5,6 arttı, 2023 boyunca 266 milyon yeni kullanıcı birinci kere toplumsal medya kullanmaya başladı.

Zirvede Facebook var

Nisan prestijiyle Facebook, aylık etkin 3 milyarı aşan sayısıyla dünyada en fazla kullanıcıya sahip toplumsal medya platformu olarak doruktaki yerini koruyor.

Facebook’un da sahibi Meta şirketine ilişkin Instagram ve WhatsApp, aylık 2 milyar kullanıcısıyla listede 3’üncü ve 4’üncü sırada, Facebook Messenger da bir milyar kullanıcısıyla 7’nci sırada bulunuyor.

Listede 2’nci sırada, Google’ın sahibi olduğu çevrim içi görüntü paylaşım platformu YouTube geliyor.

YouTube, dünya çapında 2,5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Eski ismiyle Twitter) platformu ise 611 milyon kullanıcıyla 12’nci sırada bulunuyor.

Türkiye’de durum ne

Rapora nazaran, Türkiye’de en fazla kullanıcıya 57 milyon 500 binle YouTube sahip. Instagram, 57 milyon 100 bin kullanıcıyla YouTube’un çabucak peşinden geliyor.

TikTok, 37 milyon 700 bin kullanıcıyla Türkiye’de 3’üncü, Facebook 34 milyonla 4’üncü, X 20 milyon 670 bin kullanıcıyla 5’inci, LinkedIn ise 16 milyon kullanıcıyla 6’ncı sırada yer alıyor.

Rapordaki datalara nazaran kullanıcılar, ortalama 2,23 saatlerini toplumsal medyada geçiriyor. Ayrıyeten, 1,41 saat kitap, mecmua ve gibisi okuma, 1,25 saat müzik dinleme, 1,02 saat de oyun oynamaya vakit ayrılıyor.

Türkiye ortalamanın üzerinde

Türk kullanıcılar, toplumsal medyada dünya ortalamasından biraz daha fazla vakit geçiriyor.

Günlük ortalama 2 saat 44 dakikalarını toplumsal medyada geçiren Türk kullanıcılar, internette de dünya ortalamasından bir saat daha fazla vakit harcıyor.

Türkiye, internet kullanımında toplam 6 saat 57 dakikayla 42 ülke ortasında 20. sırada yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*