346 kişinin vefatına neden olmuştu: Boeing tüm suçlamaları kabul edecek

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili, Boeing’in ölümcül uçak kazaları soruşturmasında ABD’nin, dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini açıkladı.

Ayrıca havacılık devinin 243 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceği ve şirketin ölümlü kazalarla ilgili toplamda ödeyeceği cezayı azamî düzeye çıkaracağı söyleniyor.

Şirket bu cezayı daha evvel 2021’deki 2.5 milyar dolarlık uzlaşmanın bir modülü olarak ödemişti.

Anlaşmanın kabul edilmesi, Boeing’in cezai bir yargılamadan kurtulmasını sağlayacak.

346 kişinin vefatına neden olmuştu

Uçuş denetim sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle 346 kişinin vefatına neden olan Boeing 737 MAX uçağı, tartışmaların eşiğinde uçuşlarına son vermişti.

Boeing, 2018 ve 2019’da beş aylık bir müddet içinde Endonezya ile Etiypoya’da meydana gelen 737 MAX kazalarıyla ilgili suçlanıyordu.

Havacılık devi, Adalet Bakanlığı’nın mayıs ayında şirketin ölümcül kazalarla ilgili 2021 mutabakatını ihlal ettiğini tespit etmesinin akabinde cezai kovuşturmaya maruz kaldı.

Boeing, 737 MAX’te kullanılan kıymetli bir yazılım özelliğini düşük süratlerde çalışacak halde genişlettiği konusunda Federal Havacılık Yönetimi’ne (FAA) bilerek yanlış beyanda bulunmaktan hatalı olduğunu kabul etti.

Yeni yazılım, pilotlar için daha az ağır eğitim gerektirerek Boeing’e para tasarrufu sağladı.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*