Sıhhat Bakanlığı’nın Kurban Bayramı tedbirleri: Hizmetler aksamayacak!

AA

Kurban Bayramı’na sayılı gün kaldı.

9 günlük tatil boyunca kimi kurumlar çalışmaya devam edecek.

Onlardan biri de sıhhat kurumları.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kurban Bayramı müddetince ülke genelinde acil sıhhat hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi için bir dizi önlem alındı.

19 bin 593 işçi misyonda olacak

Bugünden itibaren geçerli olacak önlemler kapsamında, her gün 3 bin 457 ambulans ve 19 bin 593 acil sıhhat hizmeti işçisi misyon yapacak. Ayrıyeten, 175 UMKE aracı ve 875 UMKE çalışanı de bu süreçte faal olarak hizmet sunacak.

Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir üzere büyükşehirlerde oluşabilecek trafik kazalarına süratli müdahale edebilmek için ek takımlar oluşturuldu.

İstanbul’da kapsamlı tedbirler

Tedbirler kapsamında İstanbul’da Anadolu Yakası’nda Kuzey Marmara Otoyolu-Tuzla Akfırat mevkiinde 9 sıhhat çalışanı ile helikopter ambulans, acil yardım ambulansı, UMKE aracı ve UMKE ATAK aracı hazır bulunacak.

Tuzla Köprüsü, Tuzla Mehmetçik Vakfı önü ve İstanbul Park dinlenme tesisleri olmak üzere üç noktaya da acil yardım ambulansları ve toplamda 9 işçi görevlendirildi.

Avrupa Yakası’nda ise Tüyap Büyükçekmece E5 üzerinde, Tem Otoyolu Silivri Metro Tesislerinde ve Çatalca Devlet Yolu ayrımı Tekirdağ-İstanbul vilayet hududu ayrımında 3 önlem noktası belirlendi. Bu noktalarda da 1’er acil yardım ambulansı ve 2 UMKE aracı ile 13 işçi vazife yapacak.

Helikopter ambulanslar konuşlandırıldı

İzmir’de Çeşme, Urla, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçeleri ile bu bölgelere ulaşımı sağlayan otoban ve yol ayrımında helikopter ambulans, UMKE aracı, acil yardım ambulansı ve motosiklet ambulans misyon yapacak. Bu bölgede 11 sıhhat çalışanı hizmet verecek.

Bornova ilçesinde otoban yanında 1 acil yardım ambulansı, 1 UMKE aracı ve 1 motosiklet ambulans ile 7 sıhhat çalışanı vazife alacak. İzmir Kuzey girişi Menemen ilçesinde ise 1 acil yardım ambulansı ve 1 motosiklet ambulans ile 4 sıhhat çalışanı hizmet verecek.

Ankara’da Kulu yolu üzeri, Eskişehir yolu üzeri ve Kırıkkale yolu üzerinde 1’er UMKE aracı ve acil yardım ambulansı ile helikopter ambulans konuşlandırılacak, 2 motosiklet ambulans ve toplam 25 sıhhat personeli görev yapacak.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Kurban Bayramı boyunca halkın sıhhat hizmetlerine süratli ve faal bir biçimde ulaşabilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını ve vatandaşların acil durumlarda 112’yi arayabileceğini belirtti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*