Aman dikkat: Sıcak hava inme riskini artırıyor

Sıcak hava, kimi insanlarda tansiyon düşüklüğüne neden olarak bayılma yahut baş dönmesi üzere belirtilere yol açabilir.

Ayrıca bedenin damarlarını genişletir, bu da kan basıncının düşmesine neden olabilir.

Özellikle uzun mühlet güneş altında kalmak, gereğince sıvı tüketmemek yahut çok fizikî aktivite yapmak bu durumu tetikleyebilir.

Sıcak havalarda inme riskine dikkat

Vücudun çok ısınmasıyla başa çıkmak için damarlar genişler ve cilt yüzeyine daha fazla kan akışı sağlanır. Bu durum, merkezi kan basıncının düşmesine ve beyne kâfi kan gitmemesine yol açabilir. Sonuç olarak, baş dönmesi, bayılma hissi yahut bayılma üzere belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunun önüne geçmek için sıcak havalarda bol sıvı tüketmek, gölgede kalmak, hafif ve serin tutan kıyafetler giymek kıymetlidir.

İşte sıcak havanın başka yaygın olumsuz tesirleri:

Isı çarpması:

Vücut ısısının 40°C’nin üzerine çıkması durumunda meydana gelir. Belirtiler ortasında yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, şuur bulanıklığı ve bayılma yer alır. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Isı yorgunluğu:

Aşırı terleme sonucu bedenin fazla su ve tuz kaybetmesiyle ortaya çıkar. Belirtiler ortasında çok terleme, soğuk ve nemli cilt, süratli nabız, kas krampları, halsizlik, baş dönmesi ve bulantı bulunur.

Isı krampları:

Yoğun fizikî aktiviteler sırasında bedenden çok fazla tuz ve su kaybedildiğinde meydana gelir. Ekseriyetle karın, kol ve bacak kaslarında ağrılı kramplar görülür.

Güneş yanığı:

Cildin uzun müddet güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda oluşur. Ciltte kızarıklık, ağrı, şişme ve soyulma üzere belirtiler görülebilir. Cilt kanseri riskini artırır.

Dehidrasyon:

Yeterli ölçüde sıvı alınmadığında bedende su kaybı yaşanır. Bu durum halsizlik, baş dönmesi, kuru ağız ve cilt, koyu renkli idrar ve idrar çıkışının azalması üzere belirtilere yol açar.

Hipertermi:

Vücudun sıcaklığı düzenleyememesi sonucu olağanın üzerinde bir beden ısısı oluşur. Isı çarpması bu duruma örnektir.

Uyku bozuklukları:

Yüksek sıcaklıklar, uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Sıcak hava, uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve uyku bölünmelerine neden olabilir.

Solunum sorunları:

Yüksek sıcaklıklar, bilhassa hava kirliliğiyle birleştiğinde, astım ve öteki teneffüs yolu hastalıklarını kötüleştirebilir.

Kalp ve damar hastalıkları:

Sıcak hava, kan damarlarının genişlemesine ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durum, kalp hastalıkları olan şahıslar için tehlikeli olabilir.

Psikolojik tesirler:

Uzun vadeli sıcak hava dalgaları gerilim, anksiyete ve depresyon üzere ruhsal sıkıntıları tetikleyebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*