Japonya’da ‘et yiyen’ STSS bakterisi hadise sayısı yükseldi

AA

Japonya’da, “et yiyen” bakterinin yol açtığı, “potansiyel ölümcül” kabul edilen streptokokal toksik şok sendromu (STSS) hadise sayısının şimdiye kadarki en yüksek düzeye çıktığı belirtildi.

STSS hadise sayısı 977’ye ulaştı

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden (NIID) yapılan açıklamada, ülkede bu yıl Haziran ayının başı prestijiyle STSS hadise sayısının 977’ye ulaştığı tabir edildi.

Vaka sayısı rekor düzeye çıktı

2023 yılının tıpkı devrinde 941 olay görüldüğü, böylelikle kayıtların tutulmaya başlandığı 1999’dan bu yana hadise sayısının “rekor seviyeye” çıktığı belirtildi.

Boğaz ağrısı halinde başlıyor

Hastalığın “streptokok pyogenes” bakterisinden kaynakladığı ve sıklıkla boğaz ağrısıyla ilişkilendirildiği, takip eden periyotta uzuv nekrozuna ve çoklu organ yetmezliğine yol açabildiği bildirildi.

Tokyo merkezli Kanto bölgesinde artış yaşanıyor

Bakterinin daha öldürücü ve bulaşıcı tipleri kaynaklı enfeksiyon hadiselerinin bilhassa başşehir Tokyo merkezli Kanto bölgesinde giderek daha fazla rapor edildiği bilgisi verildi.

Koronavirüs önlemlerinin hafifletildiği 2023 bahar devrinden bu yana hadise sayısında gözlenen artıştan endişe edildiği belirtildi.

Sağlık Bakanı açıklama yaptı

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Takemi Keizo, gazetecilere NIID’in açıklamasına ait verdiği demeçte, temel enfeksiyon tedbirlerinin uygulanmasının değerine işaret ederek, “Enfeksiyon eğilimlerini izlemeye devam etmenin gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Ayak yaralarına dikkat

Tokyo Bayanlar Tıp Üniversitesinden Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Kikuçi Ken de bilhassa ayak yaralarının streptokokal bakteriyel enfeksiyona karşı hassas olduğunu tabir etti.

Yaralar virüsün giriş noktası

Kabarcık ve ayak mantarı üzere küçük yaraları bakterinin “olası giriş noktası” olarak nitelendiren Kikuçi, yaşlı hastalarda enfeksiyon kapmadan vefata kadar geçen müddetin 48 saat olabileceğine dikkati çekti.

Sayıklama, yüksek ateş…

Sayıklamanın eşlik ettiği yüksek ateş ve yaraların süratle şişmesinin tehlikeli işaretler olduğunu belirten Kikuçi, bu türlü bir durumda acilen tıbbi yardım alınması gerektiğini vurguladı.

Hızlı ilerliyor

Kikuçi, “Hasta sabah ayağında şişlik fark ettiği anda öğleye hakikat dizine kadar genişleyebilir ve 48 saat içinde ölebilir.” sözünü kullandı.

Yaraların dezenfekte edilmesi ve el yıkama önlemleri

Mie Ulusal Hastanesi Lideri Taniguçi Kiyosu, mayıs ayında yaptığı açıklamada, kelam konusu bakterinin bedene girmesinin “dramatik sonuçlara yol açabileceğini” belirterek, yaraların dezenfekte edilmesi ve el yıkama tedbirlerinin artırılması daveti yapmıştı.

30 yaş civarı tehlikede

Çoğunlukla 30 yaş civarındaki şahıslarda görülen “et yiyen” bakterinin yol açtığı STSS, “potansiyel ölümcül” olarak nitelendiriliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*